کدخبر - 10041395/092/2 18:38
میلاد بهمئی

بصیرت است که یوم الله رقم می­زند

یک مسأله­ای ­که امروز درجامعه و فضای دانشگاه حائز اهمیت است، خطر نفوذ نرم توطئه­ها و فتنه­ها در افکار و عقاید جوانان و دانشجویان و عامه مردم است.

بینش و آگاهی، در مورد کارهایی که انسان انجام می‌دهد –به­خصوص اعمال فردی و اجتماعی- حائز اهمیت فوق العاده بوده و در صورت نبود بینش کافی، مخصوصاً در برهه‌های حساس زندگی، آدمی را تا مرحله افتادن در پرتگاه‌ها و خروج از صراط مستقیم الهی پیش می‌برد .

در باب بصیرت و اهمیت بصیرت سخن بسیار است؛ اما آنچه شایان توجه فوق العاده است ابزار بصیرت یعنی چشم، قلب و گوش است که حضرت امام علی(علیه­السلام)  می‌فرماید: «با بصیرت کسی است که بشنود و بیندیشد، نگاه کند و ببیند، از عبرت‌ها بهرهگیرد؛ آنگاه راه روشنی را بپیماید که در آن از افتادن در پرتگاه‌ها به دور ماند.» با این تفاسیر بصیرت یک عقیده قلبی است و اسبابی از قبیل آخرت­اندیشی، تقوا، آیات وروایات دارد که موجب پیدایی بصیرت در انسان می­شوند.

امروزه شرط باقی ماندن در زمرهء نیروهای انقلابی، بصیرت و آگاهی عمیق و دقیق است، همانگونه که ماندن در خط اصیل جبهه حق پس از پیامبراکرم(صلی­ا...علیه) نیازمند این امرمهم بود و نداشتن بینش صحیح و کافی سبب شد تا اولین یاران پیامبراکرم(صلی­ا...علیه) درمقابل حضرت علی(علیه­السلام) بایستند. بصیرت یعنی مشاهده درست و دقیق حوادث، و تدبر و سنجیدن آن­ها است و داشتن آن به این مفهوم نیست که درشرایط خاص و حساس فردسکوت کند و یا کنار بکشد؛ زیرا وجود و عدم وجود همین امر مهم سبب شد که درجنگ صفین عمار یاسر، و در نهروان خوارج را به چشم ببینیم.

یک مسأله­ای ­که امروز درجامعه و فضای دانشگاه حائز اهمیت است، خطر نفوذ نرم توطئه­ها و فتنه­ها در افکار و عقاید جوانان و دانشجویان و عامه مردم است؛ زیرا این جنگ، جنگ عقاید است و با افکار یک شخص سروکاردارد و تنها سلاحی که می­تواند مرز بین درست و نادرست، حق و باطل را مشخص کند داشتن بصیرت کافی است. ازآن­جا که دانشگاه مدرسه بصیرت­افزایی است؛ دانشجویان وظیفه دارند که سه عامل مهم علم، ایمان و روشنفکری حقیقی را درکنارهم داشته باشند، زیرا وقتی انسان علم و آگاهی خود را افزایش دهد توانایی فهم و درک مسائل برای او فراهم و قدرت تحمل سختی­ها افزایش می­یابد و دیگر شخص با فهم و منطقی که دارد هیچ گاه پیرو شخص نمی­شود، بلکه پیرو واقعیات و حقیقت حوادث می­شود و هم­چنین تشخیص دشمن راحت­تر می­شود؛ زیرا از اهداف مشخص دشمن این است که می­خواهد جمهوری اسلامی در تولید علم و مسائل اقتصادی عقب بماند و جوان ایرانی رابه یک جوان منزوی، باتفکرغربی و سرگرم به مسائل ابتدایی تبدیل­ کند و به قولی به بیراهه برود و با برهم­زدن انسجام و وحدت ملی راه نفوذی جهت دخالت درمسائل داخلی کشور پیداکند که یکی از این مسائل، انتخابات است که بنابه تعبیر رهبرانقلاب: «انتخابات یک تکلیف الهی است و انتخاب اصلح نیز یک تکلیف الهی است.» بنابرین انتخابات یکی از امورمهم برای همه مردم باید باشد، کمااینکه درانتخابات سال 88 ضرورت و اهمیت بصیرت آشکار شد و بسیاری از نخبگان علمی و سیاسی به­دلیل ضعف در بینش درست، غفلت و بی­تقوایی مردود، و بعضی دیگر درمعرض سقوط قرارگرفتند؛ و این درحالی بود که تمام دشمنان داخلی و خارجی فکر می­کردند که باداشتن نقشه­های طولانی که سالیان سال برنامه­ریزی کرده بودند می­توانند نظام اسلامی و ولایت فقیه راساقط کنند و اراده و آگاهی مردم را به زمین بزنند، امان­گاه عمیق مقام معظم رهبری درسال88 سبب هدایت فکری مردم در این مسیرشد و ملت ایران باپشتوانه بصیرت و آگاهی، درحادثه 9 دی تمام دریچه امید دشمنان نظام را به گورستان ناامیدی­ها تبدیل کرد و فتنه 88 خنثی شد و باید گفت: بصیرت است که یوم الله رقم می­زند.

دراین بین نقش علما و روحانیت درایجاد بینش صحیح در جامعه اسلامی ضروری است و دانشجویان و دانشگاهیان باید ارتباط خود را با بدنه روحانیت حفظ کنند؛ زیرا نه تنها وظیفه یک روحانی بیان احکام ونماز و روزه است؛ بلکه آنتی ویروس فتنه و افکارغربی و ابزاری برای رسیدن به بصیرت دینی نیز هست و باید پیشگیری کرد چراکه نفوذ افکار غلط در اذهان مردم، ساده اما پاک کردن آنها دشوار است. بی­شک اگر وحدت حقیقی حوزه و دانشگاه، عملی و ملموس و در جهت تعالی اسلام و نظام اسلامی باشد هیچ­گاه فتنه­ای رقم نخواهد خورد؛ چرا که بعضی خواصِ به ظاهر مومن و انقلابی نیز در غبارآلود کردن فضا و پوشاندن واقعیات سعی دارند تا مردم را دچار خطاهایی محاسباتی کنند و حق و باطل اشتباه برداشت شود.

بنابراین برای جلوگیری از این خطر، باید نقش خود را در بصیرت­افزایی و انتقال آن به دیگران به درستی ایفاکنیم و همواره گوش به امر ولی فقیه باشیم که فرمودند: «تلاش را رها نکنید، جوانان عزیز! کار را رها نکنید، بصیرت را رها نکنید. امیرالمؤمنین الگوست؛ الگوی شما جوانهاست. علم امیرالمؤمنین، تقوای امیرالمؤمنین، پاکدامنی امیرالمؤمنین، الگوست. اینها را رها نکنید. جهاد در راه خدا را، تلاش در راه خدا را -که هر میدانی، جهاد متناسب خودش را دارد- رها نکنید و بدانید که فردای این کشور از امروز این کشور به­مراتب ان‌شاءا... بهتر خواهد بود.

میلاد بهمئی -دبیر سابق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان


نظرات
برگزیده ها
    آخرین اخبار بیشترین بازدید