کد خبر : 1474

تاریخ انتشار : 1397/07/08 18:38

دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی:

ایران نیازمند توجه دیپلماتیک به چین و هند است

با توجه به جنگ تجاری بین چین با آمریکا، توسعه همکاری‌های ایران و چین به نفع هر دو کشور است.

رضا قلعه‌نوی در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، اظهار کرد:‌ درحالی‌که چندین ماه از پایان مدت زمان مأموریت سفیر جمهوری اسلامی ایران در دو  کشور استراتژیک چین و هند می‌گذرد، هنوز دستگاه دیپلماسی کشورمان سفیر خود را به این کشور‌ها معرفی نکرده است.

وی افزود: این درحالی‌ است که طبق ماده ۱۴ كنوانسيون ۱۹۶۱ وين، سفير بالاترين مقام ديپلماتيك و مسئول اداره امور داخلی سفارت و همچنين موظف به تماس دائم با كشور متبوع خود و كشور پذيرنده است.

دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان تصریح کرد: با توجه به تغییرات ایجاد شده در ساختار وزارت امور خارجه، انتظار می‌رفت، وزارتخانه فعال‌تری داشته باشیم؛ اما متأسفانه شاهد هستیم که سیستم وزارت خارجه‌ کشور، دچار خلأ اداری و همچنین سهل‌انگاری و ناکارآمدی شده است.  

قلعه‌نوی خاطرنشان کرد: یکی از کارویژه‌های سفیر، تسهیل روند تجاری و لابی‌گری‌های اقتصادی و سیاسی در کشور پذیرنده است. باتوجه به شرایط ویژه که به‌دلیل خروج  ایالات متحده آمریکا از برجام  ایجاد شده و با‌ توجه به اینکه چین به‌عنوان  شریک اول تجاری ایران و هند است؛ ضرورت دارد که سفیر ایران در این کشور‌ها حضور فعالی داشته باشد.  

وی اضافه کرد: در گذشته روابط دوجانبه کشور ایران و چین به وسیله جاده ابریشم فراهم بوده است و بعد از شکل‌گیری روابط دیپلماتیک از سال 1979 به بعد شاهد برقراری تبادلات صورت گرفته میان ایران و چین در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هستیم. 

دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: با توجه به جنگ تجاری بین چین و آمریکا و همچنین بدعهدی آمریکا با ایران و رویکرد استکبارستیزی جمهوری اسلامی ایران، توسعه همکاری‌های ایران و چین به نفع هر دو کشور است؛ در حال حاضر ایران سومین شریک تجاری بزرگ چین و ششمین کشور صادرکننده نفت به چین است. 

قلعه‌نوی در پایان گفت: با پیشبرد همکاری‌های اقتصادی و سیاسی، شرایط مساعد برای افزایش تعاملات و همکاری‌های دو کشور شکل خواهد گرفت. حجم تجارت دوجانبه بین ایران و چین هر سال رو به افزایش است. به‌طوری‌که از ابتدای ماه ژانویه حجم مبادلات تجاری دو کشور 16 میلیارد و 670 میلیون دلار محاسبه‌شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش چشم‌گیری داشته است.


واحد روابط عمومی

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان  

نظرات

طراحی و اجرا: شبکه کیهان مهر © 2013 - نسخه 1.0.1