کدخبر - 15281397/08/18 14:49
بهنام توکلی

نقش و ظرفيت داعش در افغانستان

با گسترش داعش در عراق و سوريه، در شبه قاره نيز گروه‌هاي افراطي بدنبال پيوستن به گروه تروريستي داعش بودند و به همين دليل با شکست داعش در سوریه و عراق ، اين پيش‌بيني وجود داشت كه افغانستان يكي از مقاصد داعش و حاميان آن، براي جذب و تربیت دوباره نیرو باشد.از سال 2014 بعد كه زمزمه ظهور داعش در افغانستان به گوش رسيد، آموزش‌ها، عضوگيري و تربيت آنان در شهرستان «اچين» ولايت ننگرهار شروع شد و با شكست داعش در عراق و سوريه، بخشي از نيروهاي تكفيري و تروريستي داعش، به افغانستان منتقل شده و اكنون در بخش‌هاي شرقي، جنوبي و حتي شمالي اين كشور لانه‌گزيني و تكثير يافته‌اند.

البته داعشِ افغانستان، داعش بومی است كه عمدتا از گروه‌های طالبان یا از شبکه حقانی و یا از سازمان القاعده جدا شده‌اند و بخش ديگری از آنان متصل به گروه‌های طالبان پاکستانی و يا شبه‌نظاميان خارجي نظير ازبك، تاجيك، اويغور، چچني، تركمن، عرب و... هستند که به داعش اعلام وفاداری کرده‌اند.

شمار تروریست‌های داعشی در افغانستان مشخص نیستند، اما براساس برآوردها حدود 3 تا 5 هزار از این تروریست‌ها در افغانستان مستقر هستنداعضای داعش  در کل افغانستان پنج  الی هفت  هزار نفر است و اگر ادعای  رییس شورای ولایتی کنردر مورد جذب حدود چهار هزار نفر در چهارماه از سوی گروه تروریستی داعش در این ولایت درست باشد بسیار نگران کننده است ..

زمينه‌ها و بسترهاي اجتماعي پيوستن به داعش در جامعه افغانستان فراهم است، اما حضور طالبان (که مخالفت جدي با داعش دارد) از يكسو و مخالفت گروه‌هاي جهادي با گروه‌هاي تروريستي داعش و طالبان ازسوي ديگر موجب شده تا گسترش داعش در جامعه افغانستان با موانع بسیاری مواجه باشد، در عین حال شاهد افزايش حملات انتحاري داعش بويژه عليه شيعيان در افغانستان هستيم که میتوان  به آتش زدن حدود هشتاد منزل مسکونی و ربودن معلمان و بيش از هزار كشته و زخمي برجاي گذاشته است. علت افزايش حملات داعش را بايد در حمايت آمريكا، كشورهاي عربي و حتي حلقه‌هايي از دولت اشرف‌غني از داعش جستجو كرد، امري كه قابل تامل است. در واقع داعش يك ابزاري در دست آمريكا و متحدانش براي پيشبرد اهداف تفرقه‌آميز و ايجاد دوباره جنگ مذهبي و فرقه‌اي در افغانستان و مناطق پيراموني است و اساسا داعش به تنهايي قدرت ظهور و بروز در افغانستان را ندارد.


بهنام توکلی

تحریریه نشریه هم شاگردی

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان
نظرات
برگزیده ها
    آخرین اخبار بیشترین بازدید