کد خبر : 1552

تاریخ انتشار : 1397/09/07 12:59

به همت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

نامه استکبارستیزی دانشجویان شرکت‌کننده در کنفرانس وحدت جهان اسلام

به 4 زبان زنده جهان
دانشجویان شرکت‌کننده در سی و دومین کنفرانس وحدت جهان اسلام طی نامه‌ای ملت‌های آزادی خواه دنیا را دعوت به مبارزه با استکبار و ایستادگی در مقابل سیاست‌های ویران کننده آمریکا کردند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم ، دانشجویان شرکت‌کننده در سی و دومین کنفرانس وحدت جهان اسلام  اعضای کمیسیون دانشجویی سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی ( تشکل‌ها، اتحادیه‌های دانشجویی و دانشجویان کشورهای ایران، ترکیه، لبنان، سوریه، فلسطین، عراق، نیجریه، ساحل عاج، بحرین، هند، کشمیر، افغانستان، یمن، پاکستان، الجزایر و آذربایجان حاضر در سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی) با صدور نامه‌ای همه ملت‌های آزادی خواه دنیا را دعوت به مبارزه با استکبار و ایستادگی در مقابل سیاست‌های ویران کننده آمریکا کرد.

متن این نامه که به همت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان تهیه شده است به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الَّذینَ یَتَرَبَّصُونَ بِکُمْ فَإِنْ کانَ لَکُمْ فَتْحٌ مِنَ اللّهِ قالُوا أَ لَمْ نَکُنْ مَعَکُمْ وَ إِنْ کانَ لِلْکافِرینَ نَصیبٌ قالُوا أَ لَمْ نَسْتَحْوِذْ عَلَیْکُمْ وَ نَمْنَعْکُمْ مِنَ الْمُؤْمِنینَ فَاللّهُ یَحْکُمُ بَیْنَکُمْ یَوْمَ الْقِیامَةِ وَ لَنْ یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکافِرینَ عَلَی الْمُؤْمِنینَ سَبیلاً

آیه 141 سوره نساء

جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر مبانی دینی و اعتقادی و همچنین بر اساس مبانی حقوق بین الملل و تجربه‌ تاریخی خود و دیگر کشورها از استکبار جهانی و با آگاهی از تأثیر نظام استکبار بر عقب‌ماندگی کشورها اصول و قواعدی را برای خود در سیاست خارجی تعریف کرده که عموماً الهام گرفته از آیات و روایات و همچنین فرمایشات امام خمینی رحمه الله علیه و امام‌خامنه‌ای است.

این اصول و قوانین دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را از دستگاه سیاست خارجی دیگر کشورها متمایز ساخته و هویتی انقلابی و عدالت طلب بدان بخشیده است که هر گونه ظلم و استبداد را نفی کرده و در پی تحقق عدالت و صلح جهانی است. رسالت جهانی انقلاب اسلامی و به تبع آن جمهوری اسلامی دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی را ملزم می‌کند که با هر نوع ظلم در هر کجای دنیا مبارزه کند و حامی مستضعفین و ستمدیدگان جهان باشد. تجربه‌ تاریخی ایران و دیگر کشورها و همچنین اهداف صنعتی و اقتصادی نظام سلطه در کشورهای جهان سوم دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی را موظف به مبارزه با ظلم و حمایت از مظلومین کرده است.

کودتای 28 مرداد و تجربه‌ی تاریخی دخالت نظام سلطه در امور کشورها

طرح انجام کودتا و دخالت نظامی در ایران از ابتدای روی کار آمدن دولت مصدق و نهضت ملی شدن نفت در نزد برخی از جناحهای حاکم بر انگلستان وجود داشت، اما انسجام نیروهای طرفدار ملی شدن نفت و مخالفتهای اولیه دولت آمریکا با اقدام نظامی موجب به تأخیر افتادن این امر شد.

راهکار حرکت به سمت عدالت جهانی

انظلام (تن دادن به ظلم)، روند بی عدالتی و بی قانونی جهانی را تشدید می‌کند: انظلام بدتر از ظلم است، اعتراض کنید؛ انکار کنید؛ تکذیب کنید؛ فریاد بزنید. باید در برابر دستگاه تبلیغات و انتشارات آنها دستگاهی هم این طرف به وجود بیاید تا هرچه به دروغ می گویند، تکذیب کند. بگوید دروغ است ... . و این گام اول در حرکت به سوی عدالت جهانی، بیداری ملت‌ها و کنار زدن غفلت‌هاست؛ بیداری در برابر ظلم‌ها، غارت‌ها و بی عدالتی‌هایی که نسبت به ملت‌های مظلوم از سوی ظالمان و ابرقدرت‌ها صورت می‌گیرد.

مرحله بعد، پس از بیداری، آن است که انسان خودش را باور کند؛ باور انسان، بنیان تمام امور در زمینه‌های فردی و اجتماعی است؛ اگر انسان خود و جایگاهش را بشناسد، می‌تواند به همه چیز و ازجمله عدالت دست پیدا کند. به تعبیر امام‌خمینی (س)، اساس تمام پیروزی‌ها و شکست‌های انسان، در درک همین بُعد است: اساس همه شکست‌ها و پیروزی‌ها از خود آدم شروع می‌شود؛ انسان اساس پیروزی است و اساس شکست است؛ باور انسان تمام امور است ... و همین در مورد کشورهای اسلامی نیز صادق است و جمهوری اسلامی باید نهایت تلاش خود را در استقلال و عدم وابستگی به استکبار انجام دهد و با تکیه بر نیروی خود بتواند در مقابل ظلم و بی‌عدالتی بایستد.

ایران پس از انقلاب دارای دوره‌ها و مشکلات خاصی بوده است که هر کدام به تنهایی کافی بود تا این که کشور با شکست مواجه‌گردد.یکی از دوره‌های حساس و سرنوشت ساز انقلاب، سال‌های نخستین آن بود که در آن زمان مشکلاتی وجود داشت.همچون حضور گروهک‌های مختلف که نمی‌گذاشتند مردم روز خوشی داشته و هر روز شاهد بمب گذاری و ایجاد تفرقه و ناامنی در مناطق مختلف بودیم که خود موانع مهمی در راه توسعه ایران بودند.

از دیگر مشکلات باید به جنگ تحمیلی هشت ساله اشاره کرد که واقعاً بسیاری از فرصت‌ها و امکانات ما را هدر داده و خسارات بسیاری نیز به بار آورد که همچنان و پس از گذشت افزون بر بیست سال از آن، شاهد آثار سوء آن هستیم. بدون شک انقلاب اسلامی مردم ایران گام بلندی بود که در راه رشد و توسعه همه جانبه ایران برداشته شد بگونه ای که امروز و به اعتراف دوست و دشمن، ما در مسیری گام نهاده‌ایم که آینده آن روشن بوده و با اتکا به توان مندی ها و استعدادهای خود خواهیم توانست کشورمان را همچنان که از زمره کشورهای عقب مانده دنیا درآورده و آن را به جرگه کشورهای در حال توسعه وارد ساختیم همچنین این مرحله را نیز پشت سر نهاده و آن را به کشوری توسعه یافته بدل سازیم.

تجربه تاریخی ایران از استکبار جهانی

تجربه و تاریخ یکی از منابع شناخت بشری است، اصل «انسان عاقل از تجربه‌های تاریخی خود استفاده می‌کند» به خوبی بیانگر این موضوع است. امام علی علیه‌السلام در بیانی صریح و شیوا در مورد لزوم پند گیری از تجربه‌های تاریخی می‌فرماید: «هرکس از وقایع گذشتگان عبرت بگیرد بینا می‌شود، کسی که بصیرت و بینایی پیدا کرد می‌فهمد، و آن‌کس که فهمید عالم می‌شود» و «کسی که از تاریخ دیگران پند نگیرد و تجربه نیاموزد در برنامه‌ی زندگی خود پشتیبانی نگرفته است»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار دانش آموزان و دانشجویان در سیزده آبان 95 با اشاره به اینکه توجه به تجربه‌های درس‌آموز ملتها، مانع از خطای دید و اشتباه محاسباتی می‌شود خاطرنشان کردند: حتی اگر آیات صریح قرآن مجید درباره ایستادگی و مبارزه با ظلم و استکبار را کنار بگذاریم، حادثه بزرگ کودتای 28 مرداد 1332، نشان می‌دهد با امریکا چگونه باید برخورد کرد.

در همین دیدار رهبر انقلاب در تبیین حوادث مقطع مهم ملی شدن صنعت نفت، اعتماد و امید به امریکا را، اشتباه تاریخی دکتر مصدق (نخست‌وزیر آن مقطع) خواندند و افزودند: مصدق برای مقابله با انگلیس به امریکا تکیه کرد و همین خوش بینی و ساده اندیشی و غفلت، زمینه‌ساز موفقیت کودتایی امریکایی شد، کودتایی که همه زحمات ملت را در ملی کردن نفت به هدر داد، رژیم مستبد و وابسته پهلوی را احیا کرد و ایران عزیز را 25 سال در معرض شدیدترین صدمات ملی و ضربات سیاسی ـ اقتصادی و فرهنگی قرار داد. همچنین ایشان دشمنی امریکا با انقلاب اسلامی را از همان ماههای اول پیروزی انقلاب یادآور شدند و افزودند: پس از انقلاب، امریکایی‌ها تا مدتها در تهران سفارت و با دولت ایران ارتباط داشتند اما حتی یک روز، از توطئه خودداری نکردند و این تجربه تاریخی، باید به برخی بفهماند که رابطه و دوستی موجب پایان خصومتها و توطئه‌های امریکا نمی‌شود.

اندیشمندان و فقهای اسلامی برای حفظ عزت و عظمت مسلمانان با استناد به آیات قرآن کریم و روایات معصومین (علیهم السلام) قاعده فقهی نفی سبیل و نفی ظلم را تأسیس کرده‌اند. براساس قاعده فقهی نفی سبیل، راه هر نوع نفوذ و سلطه کفار بر جوامع اسلامی در حوزه‌های مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی باید مسدود شود.. خدای تبارک و تعالی برای هیچ یک از کفار سلطه بر مسلمانان قرار نداده است و نباید مسلمانان این سلطه کفار را به پذیرند.

پذیرش تسلط قدرتهای سلطه گر و عدم تعهد نسبت به آنان در سیاست خارجی لازم است ولی کافی نیست. بنابر این تنها وظیفه جمهوری اسلامی در روابط همکاری، معاهدات و قرار دادهای خود با کشورهای غیر اسلامی، این نیست که راه هر گونه سلطه و نفوذ آنان را ببندد بلکه فراتر از آن مکلف است به مبارزه با استکبار، نظام سلطه و بی عدالتی است. زیرا جهان شمولی اسلام و ماهیت فراملی انقلاب اسلامی ایران، رعایت این اصل در چهارچوب یک سیاست خارجی تهاجمی را ایجاب می‌نماید. بنابراین در اصول دوم و سوم قانون اساسی آشکارا بر نفی هرگونه ستمگری و ستم کشی، قسط و عدل، نفی نظام سلطه و طرد کامل استعمار و استکبار تاکید شده است. امام خمینی نیز می‌فرمایند: «تکلیف ما این است که با ظلم مبارزه کنیم» . و در جای دیگر اعلام می‌کنند: «ما این واقعیت و حقیقت را در سیاست خارجی و بین المللی اسلامی‌مان بارها اعلام نموده‌ایم که در صدد گسترش نفوذ اسلام در جهان و کم کردن سلطه جهان خواران بوده و هستیم.»

بنابراین بر اساس اصول و مبانی فقهی و فرمایشات امام خمینی و امام خامنه‌ای و همچنین بر اساس حق تعیین سرنوشت و حق استقلال و با تجربه‌ی تاریخی از دخالت نظام استکبار در امور داخلی کشورها و به تاراج بردن منابع طبیعی کشورهای جهان سوم توسط نظام سلطه، دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برای تحقق صلح و عدالت جهانی و مبارزه با هر گونه ظلم و استکبار در دنیا حرکت می‌کند و همچنین این هویت فراملی به این دستگاه اجازه می‌دهد تا به فکر مظلومین و مستضعفین عالم باشد و برای رهایی آنها از چنگال استکبار برنامه ریزی کند.

اعضای کمیسیون دانشجویی سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی( تشکل ها، اتحادیه های دانشجویی و دانشجویان کشورهای ایران، ترکیه، لبنان، سوریه، فلسطین، عراق، نیجریه، ساحل عاج، بحرین، هند، کشمیر، افغانستان، یمن، پاکستان، الجزایر و آذربایجان حاضر در سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی) که اهداف متعالی انقلاب اسلامی از جمله آگاه‌سازی ملت‌های دنیا را در واحد بین الملل خود دنبال می‌کنند، همه ملت‌های آزادی خواه دنیا را دعوت به مبارزه با استکبار و ایستادگی در مقابل سیاست‌های ویران کننده آمریکا می‌کند و از ملت‌ها می‌خواهد از زور گویی‌ها و غول رسانه‌ای غرب هراس نداشته باشند و برای آزادی از یوغ استکبار به پاخیزند.


زبان انگلیسی :

 

 

In the Name of Allah

The Islamic Republic of Iran define some principles and rules for itself in its foreign policy with relying on religious sources, believes, and also based basics, its historical experience, and others from world arrogance, and with awareness of the effect of world arrogance system on countries’ backwardness.

These rules generally inspired by verses and Hadiths and also Imam Khomeini and Imam Khamenei`s speech. These principles and rules, distinguished Islamic Republic of Iran`s foreign policy from the others. In addition, give them an identity of revolutionary and seek justice that negates any oppression, following realization of justice and global peace.

Islamic revolution’s global mission and consequently the Islamic Republic forced the Islamic republic’s foreign policy to fight with any oppression in anywhere and being a supporter of the world oppressed.

Iran`s historical experience and others, also arrogance system`s industrial and economic targets in countries, made the Islamic Republic foreign policy device to fight against oppression and defend the oppressed.

28 Mordad coup and historical experience of inference of domination system in countries act, plan of coup and Military intervention in Iran at the beginning of Mosadeq’s government and Nationalization of oil’s movement there were in mind of England’s factions, but these actions delayed  because of   Nationalization of oil’s  movement ‘s fans Coherence and oppositions of America’s government.

It is clear that accepting oppression is worse than be a ruthless; you have to protest, deny, shout …It has to create a system against them, to show the right and show their lie, and that is the first step of going to global justice, nation`s wake up. Being awake against superpowers, injustice plunders …

The next step, after being awake, is that people should believe themselves, that is the source. If people know their place, so they can reach everything, especially justice. As Imam Khomeini said, whole human`s victory and fail is to understand this:  it is beginning from the man himself. In addition, this is true about Islamic countries, and the Islamic Republic should try to earn independence from oppression.

After the revolution, Iran had specific problems, that each of them was enough to destroy this country. One of these times was the first years of that. Problems like different groups that they did not allow people to live. Every day it was bombing, insecurity in different places, that was Important barriers in front of Iran`s development. One problem was Iran`s 8 years defense that was wasted many of opportunities and sources and bad effects that after many years we can still see them.

Without a doubt, Iranian’s Islamic revolution was a big step in development`s way, and as many people believe that we can with relying on our power and talents making Iran as a developing country.

Iran`s historical experience of arrogance system is one of Human recognition, the wise person use historical

Experience: this principle clearly says this subject. Imam Ali said: “anyone who learned from past events, become alert, and who had alert, would know, and who knew, would be wise.” In addition not “anyone who did not learn from history and did not earn experience would succeed in his life.”

Ayatollah Khamenei according to nation`s experience, would be a barrier to had mistaken, said in his meeting with students at 13 Aban 1395: even if we ignore holy Quran`s sentences about fighting with arrogance, 28 Mordad`s huge event showed that how we should behave to America.

At that meeting, the Islamic Republic of Iran 's leader in explaining Nationalization of oil's important happening expressed that hoping and trusting to America was doctor Mossadeq (Prime Minister of that time) 's historical mistake.

He said: Mossadeq rely on America to confront to England, and that Optimism and Negligence made America's coup success, the coup that wasted whole people is suffering for Nationalization of oil, and made the ruthless and dependent Pahlavi's regime alive again and put dear Iran exposed to national injuries and political, cultural and economic damages. In addition, he reminded America’s enemy with Islamic revolution from the first months of that’s victory.

In addition, said: after the revolution, America had an embassy in Iran for a while in Tehran and they had a connection with Iran's government but they did not avoid any Conspiracy for even one day and some people should understand from this historical experience that relation and friendship do not stop America's Hostility.

Muslim scientist established a rule for negate Oppression referring to holy Quran and Hadith. According to this rule, every way to infiltrate and Domination should be blocked in Islamic society from foreign.

God never put foreign dominate go Muslims and Muslims should not accept this. It is necessary for our foreign policy not to accept this domination, but it is not enough.

So the only Islamic Republic of Iran’s duty is not to take care in cooperate relations, contracts, to block any domination, it was obligated to fight to arrogance and injustice. Because of Islam and Islamic revolution of

Iran’s nature requires adhering to this principle at an aggressive foreign policy’s framework.

According to this, it clearly has been emphasized in the Constitution's second and third principles to justice and negates any oppression or being the case of oppression.

In addition, Imam Khomeini said: "it is our duty to fight with oppression." In addition, said in his other lecture: “we always announced in our Islamic foreign policy this truth that we want to extend Islam’s domination in the world and low-off the domination of world’s superpowers."

So according to these principles, Jurisprudential foundations, Imam Khomeini and Imam Khamenei’s speech and also according to Determine Destiny’s right, independence right and historical experience of arrogance system 's interference in countries’ internal issues and stealing countries’ natural sources by arrogance system, Islamic Republic of Iran 's foreign policy device.

Islamic Community of University Students (Jame’e Eslamie Daneshjuyan) as the biggest community of student’s in the Islamic Republic of Iran with looking at great targets of Islamic Revolution like informing people of the world, inviting people who follow justice and freedom to fight against oppression and to resist against America’s devastating policies and we want from the whole people of the world not to have any fears of America and fight for their freedom.


زبان فرانسوی :

Au nom de Dieu

Qui se trouvent dans attente pour vous, si vous ouvrez de Dieu,dit la douleur que nous étions avec vous si la port incroyants dit la douleur que nous vous acquérez et arrêtons _vous des croyants. Dieu va juger entre le jour de Dieu Résurrection fera les infidèles sur les croyants d'une mamière.

(Le verset 141, la sourate les femmes)

Fondée sur les principes religieux et idéologiques, ainsi que sur le droit international, compte tenu de son dossier historique et celui d’autres pays vis-à-vis de l’arrogance mondiale, consciente de l’influence du « système d’arrogance » sur le retard des pays, la République islamique d’Iran a des principes et règles dans sa politique étrangère qui sont basés sur des versets coraniques et des traditions islamiques, ainsi que sur les déclarations de l’Imam Khomeiny et l’Imam Khamenei.

Ces principes et règles de l'appareil de politique étrangère ont distingué la République islamique d'Iran des autres pays et lui ont donné une identité révolutionnaire en quête de la justice, qui nie toute oppression et toute tyrannie et cherche la justice et la paix universelles. La mission globale de la Révolution islamique est de lutter contre toutes les formes d'oppression dans le monde entier et de protéger les opprimés du monde.

Coup d'Etat du 19 août et expérience historique de l'ingérence du « système hégémonique » dans les affaires du pays

Le plan de lancer un coup d'Etat et d’intervenir militairement en Iran existait dès le début du gouvernement de Mossadegh ainsi que la nationalisation de l'industrie pétrolière chez certains partis au pouvoir en Angleterre. Mais la cohérence des forces favorables à ce mouvement et les oppositions initiales des États-Unis à une action militaire l’ont retardée.

Une feuille de route vers la justice mondiale

L’acceptation de l’oppression intensifie l’injustice et l’anarchie. Il faut s'opposer à l'oppression.

Le premier pas vers la justice universelle est d'éliminer la négligence des nations, des négligences qui existent devant l’oppression et l’injustice des oppresseurs contre des nations opprimées. La prochaine étape, c’est que les hommes doivent avoir confiance en eux-mêmes.

L'Imam Khomeiny a déclaré: La base de toutes les défaites et victoires humaines commence par l’homme. La République islamique doit œuvrer pour l'indépendance et le manque de dépendance vis-à-vis de l'arrogance. L'Iran a connu certains problèmes après la Révolution. Au cours des premières années, la présence des bandes qui persécutaient le peuple, la guerre imposée de 8 années et ... ont constitué des obstacles majeurs au développement de l’Iran.

Il ne fait aucun doute que la révolution islamique a été une grande activité dans le développement de l'Iran et nous espérons aujourd'hui créer une vision claire de nos capacités.

Expérience historique iranienne de l'arrogance mondiale

L’histoire est l’une des sources de la connaissance humaine. L’Imam Ali (psl) dit dans ce domaine: Celui qui prend une leçon de l’histoire sera conscient ; celui qui a de la clairvoyance comprendra, et celui qui comprend deviendra savant.

Lors d’une réunion avec des écoliers et des étudiants le 3 novembre 2016, faisant allusion à ce fait que l’attention à des expériences instructives des nations empêchera les illusions et les erreurs de calcul, l’Ayatollah Khamenei a souligné :Même si nous laissons de côté les versets explicites du noble coran sur la résistance et la lutte contre l’injustice et l’arrogance, le grand Coup d’Etat de 19 août 1953 montre comment il faut se comporter avec les Etats-Unis.

Dans la même réunion, en expliquant les événements de la phase importante de la nationalisation de l'industrie pétrolière, le guide de la Révolution a appelé la confiance et l’espoir aux Etats-Unis l’erreur historique du Dr Mossaddeq (Premier ministre à l’époque) et a ajouté : « Mossadegh comptait sur les États-Unis pour affronter la Grande-Bretagne, et ce simple optimisme et cette négligence ont été la base du succès d’un coup d’État américain, un coup qui a anéanti tous les efforts du peuple pour nationaliser le pétrole, ravivé le régime tyrannique et dépendant de Pahlavi et mis l’Iran sous les dommages nationaux et les coups économiques, politiques et culturels les plus sévères pendant 25 ans.» Rappelant l’animosité américaine contre la Révolution islamique et le gouvernement iranien dans les premiers mois de la victoire de la Révolution, il a ajouté: « Après la Révolution, les Américains maintenaient encore pour longtemps leur liaison avec leur ambassade à Téhéran et le gouvernement d’Iran, mais même un jour, ils ne se sont pas abstenu de leurs complots. Cette expérience historique doit faire comprendre à certains que lier une relation ou une amitié ne mettent pas fin aux hostilités et aux conspirations des Etats-Unis. »

Les savants et jurisprudents musulmans ont trouvé le principe de refus de l’injustice dans les versets coraniques pour préserver la dignité des musulmans. Sur la même base, les ennemis ne devraient pas avoir d'influence sur les communautés islamiques dans différents domaines. La République islamique doit également lutter contre l'arrogance et l'injustice.

L'Imam Khomeiny (ra) a déclaré: «Il est de notre devoir de lutter contre l'oppression et d'élargir l'islam dans le monde. Et puis, l'appareil de politique étrangère de la République islamique est toujours prêt à réaliser la paix, la justice universelle et la lutte contre l'oppression dans le monde, et il a des plans pour libérer les opprimés du monde.

La section internationale de la Société Islamique D'étudiant est la plus grande association d'étudiant active dans notre pays qui mène des objectifs importants comme informer le monde.

Elle invite le monde entiér à lutter contre l'arrogance mondiale et à résister devait la politique dévastatrice de l'Amérique.
زبان عربی :

بسم الله الرحمن الرحيم

الَّذینَ یَتَرَبَّصُونَ بِکُمْ فَإِنْ کانَ لَکُمْ فَتْحٌ مِنَ اللّهِ قالُوا أَ لَمْ نَکُنْ مَعَکُمْ وَإِنْ کانَ لِلْکافِرینَ نَصیبٌ قالُوا أَلَمْ نَسْتَحْوِذْ عَلَیْکُمْ وَنَمْنَعْکُمْ مِنَ الْمُؤْمِنینَ فَاللّهُ یَحْکُمُ بَیْنَکُمْ یَوْمَ الْقِیامَةِ وَلَنْ یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکافِرینَ عَلَی الْمُؤْمِنینَ سَبیلاً. صدق الله العلي العظيم (سورة النساء، الآية14)

اعتمدت الجمهورية الإسلامية الإيرانية على الأسس الدينية والعقائدية في بناء دولتها. آخذة بعين الاعتبار القوانين الدولية وتجربتها العريقة، وتجربة الدول الاستعمارية. فلم تغفل دور الاستعمار في تخلف الشعوب. وكان لآيات القرآن وأحاديث المعصومين وتوجيهات مفجر الثورة وقائدها الدور الرئيس في تحديد سياسة الجمهورية الإسلامية الإيرانية الخارجية.

لقد تميزت سياسة إيران عن غيرها من الدول باتباع هذه الأصول مما أعطى سياستها بعدا ثوريا يسعى لتحقيق العدالة ويرفض الظلم والاستبداد. وتُلزم الرسالة العالمية للثورة لجنة السياسة الخارجية بمناهضة الظلم ونصرة المستضعفين والمظلومين حول العالم.

انقلاب ايران عام  1953 وتدخل الاستكبار العالمي في تقرير مصير الدول

كان لإنكلترا الدور الأكبر في التخطيط لانقلاب إيران عام 1953م، والتدخل عسكرياً في إيران بعد وصول محمد مصدق للحكم وظهور الحركة الوطنية لتأميم صناعة النفط الإيرانية، لكن التنفيذ تأخر بسبب رفض أمريكا للأمر في بداية المطاف ووحدة القوى الداعمة لتأميم النفط.

طريق عمل الحركة في سبيل العدالة العالمية

الانظام يؤدي إلى انعدام القانون وسيادة الظلم في العالم، فقبول الظلم أسوء من الظلم بحد ذاته. اعترضوا، وقاوموا، وفندوا أقوالهم، واصرخوا عاليا ولا تستسلموا. يجب أن تظهر ماكينة إعلامية على هذا الجانب من أجل مواجهة اعلام العدو. وهذه هي المرحلة الأولى لتحقيق العدالة العالمية.

المرحلة الثانية بعد صحوة الشعوب هي أن يؤمن الانسان بنفسه، إن إيمان الإنسان هو حجر زاوية جميع الحركات الفردية والجماعية، وكما قال الامام الخميني(قدس): إن الأساس في كل انتصارات الانسان وإخفاقاته يكمن في فهمه لهذا الجانب، أساس انتصارات الإنسان وإخفاقاته هو نفسه، فإيمان الفرد بنفسه هو الأساس في كل الأمور.

وهذا ينطبق على كل الدول الإسلامية. يجب على البلدان الإسلامية أن تقف في مواجهة قوى الغطرسة العالمية حتى تتمكن من تحقيق الاستقلال. لقد عانت إيران بعد ثورتها العديد من المشاكل الكبرى والتي كانت كل واحدة منها كفيلة بالقضاء على البلاد. كانت السنوات الأولى بعد الثورة الفترة الأصعب في حياة الجمهورية الإسلامية الإيرانية، وهناك تحدد مصير هذه الثورة. من أكبر المشكلات التي عانتها إيران عندها هو وجود العديد من المجموعات الإرهابية التي حاولت تمزيق النسيج الاجتماعي بالإضافة الى نشر الفوضى وتهديد الأمن. وزاد صدام اطين بلة بفرض الحرب على إيران لثمانية أعوام وهي حرب دمرت إمكانيات البلاد وأهدرت الفرص وما تزال آثارها واضحة المعالم حتى اليوم.

بلا شكك أن للثورة الإسلامية دور كبير في تطوير مختلف جوانب الحياة في إيران، وهو دور لا يستطيع انكاره العدو والصديق. لقد سرنا واثقي الخطى آخذين بعين الاعتبار مستقبلا مشرقا. وبالاعتماد على القدرات الداخلية انتقلت إيران من زمرة بلدان العالم الثالث إلى الدول النامية.

تجربة إيران التاريخية مع قوى الاستكبار

يعد التاريخ من أهم مصادر المعرفة البشرية، فالإنسان العاقل يتعلم من تجاربه. و الامام علي عليه السلام يؤكد على أهمية التعلم من التاريخ: (من اعتبر أبصر، ومن أبصر فهم، ومن فهم علم) و(ومن لم يعتبر بغيره لم يستظهر لنفسه). وأشار الامام الخامنئي الى هذه القضية اثناء استقباله للطلبة في الثالث من تشرين الثاني (نوفمبر) عام 2016م، فقد أكد عندها على أن التعلم من تجارب الأمم، يصونك من الخطأ ويبعدك عن قصور الرؤية. ومر على أحداث التاريخ وقال: حتى إن وضعنا الآيات القرآنية التي تأمر بالوقوف في وجه الظلم والتكبر جانباً، نستطيع أن نتعلم كيفية التعاطي مع أمريكا مما حصل في انقلاب عام 1953م. وأشار سماحته الى الخطأ التاريخي الكبير الذي ارتكبه الدكتور مصدق (رئيس وزراء إيران آنذاك) وأضاف: اعتمد مصدق على الامريكان لمواجهة بريطانيا وهذا بحد ذاته اعتقاد ساذج وغفلة كبيرة، فقد نظرت أمريكا بنفسها للانقلاب وبهذا نسفت كل الجهود الوطنية وذهبت جهود الهيئة الوطنية لتأميم النفط سدى.

وبهذا الانقلاب أنعش الحكم البهلوي المستبد لمدة خمسة وعشرين عام إضافي. مما أدى إلى مصائب عانت منها البلاد بالإضافة لانتكاسات سياسية واقتصادية وثقافية. وقد أشار القائد في معرض حديثه هذا على إعلان أمريكا العداء ضد الثورة الإسلامية وذلك بعد انتصارها بمدة قصيرة، وأضاف: كان لأمريكا سفارة في طهران بعد الثورة وتواصلت مع الحكومة، لكنها لم تتوقف عن إثارة الفتن في إيران، وهذه تجربة تاريخية، يجب على البعض أن يفهم أن الصداقة مع الأمريكان لا تعني نهاية المشاكل والفتنة التي يثيرونها.

لقد أكد علماء وفقهاء الأمة الإسلامية على الدفاع عن عزة المسلمين، مستندين في ذلك على ما جاء في القرآن الكريم والأحاديث وقد أسسوا في ذلك قاعدة نفي السبيل ونفي الظلم. وبناءً على قاعدة نفي السبيل الفقهية، يجب إغلاق كل سبل أمام سيطرة الكفار على مختلف مجالات الحياة السياسية والحكومية والاقتصادية والثقافية في مجامع المسلمين. ويجب ألا يقبل المسلمون بتسلط الكفار عليهم أبدا.  فمن الواجب رفض غطرستهم وعدم الوثوق بهم في السياسة الخارجية للبلاد. ولكن هذا غير كاف، لذلك يجب ألا تكتف الجمهورية الإسلامية الإيرانية بمحاربة نفوذهم في البلاد الإسلامية. إنما أكثر من ذلك. يجب محاربة غطرستهم ومواجهة استكبارهم والوقوف في وجهة ظلمهم.  لذلك تدعو الثورة الإسلامية الإيرانية في العالم الإسلامي الى رعاية هذه الأصول ضمن إطار سياسة خارجية مقاومة.

لهذا نجد في الفقرة الثانية والثالثة من الدستور الإيراني تأكيداً واضحاً على محاربة الظلم بأي شكل من الاشكال والسعي لتحقيق العدالة، بالإضافة الى التأكيد على محاربة قوى التسلط والاستعمار والاستكبار. يقول الامام الخميني (واجبنا هو محاربة الظلم) وقال في مناسبة أخرى: (لقد أشرنا الى هذه الحقيقة الواقعية في سياستنا الخارجية وتعاملنا العالمي عدة مرات، إننا نعمل على توسيع نفوذ الإسلام في العالم والى تقويض سلطة قوى الغرب المستعمر)

لذلك وبناءً على الأسس والأصول والمباني الفقهية بالإضافة الى تعاليم الامامين الخميني والخامنئي. وبناء على قانون حق تقرير المصير، وحق الاستقلال، بالإضافة الى تجربتنا التاريخية وما رأيناه من تدخل القوى المستكبرة في سياسات الدول وسلب خيرات دول العالم الثالث، تتبنى هيئة السياسة الخارجية في الجمهورية الإسلامية الإيرانية كل ما من شأنه تحقيق السلام والعدالة الدولية بالإضافة الى محاربة الظلم والاستكبار في العالم اجمع. وتسعى هذه السياسة العابرة للحدود الى نصرة المظلومين والمستضعفين في العالم أجمع. وقد عدت العدة ووضعت خطة للتخلص من قبضة المستعمرين.

يسعى تجمع الطلبة الإسلامي وباعتباره أكبر تجمع طلابي في الجمهورية الإسلامية الى نشر الوعي العالمي بالإضافة الى تبيين الأهداف السامية للجمهورية الإسلامية. ويدعوا كل الشعوب السائرة على طريق الحرية في هذه المعمورة الى محاربة قوى الغطرسة العالمية والوقوف في وجه سياسات أمريكا المخربة. ونتمنى من الجميع الوقوف في وجه الآلة الإعلامية الغربية دون كلل أو ملل، حتى تحقيق الحرية المنشودة والتخلص من نير المستكبرين.واحد روابط عمومی
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان
نظرات


طراحی و اجرا: شبکه کیهان مهر © 2013 - نسخه 1.0.1