کدخبر - 15781397/09/19 23:38

بیانه جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه کردستان به مناسبت ۱۶ آذر

بسم الله الرحمن الرحیم

((یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَعَدُوَّکُمْ أَوْلِیَاء))

16 آذر روز سرکوب نظام مند جنبش دانشجویی آن زمان، که پایه‌های زنگار گرفته حکومت 2500 ساله رژیم فاسد پهلوی را به لرزه انداخت و نقطه عطفی شد برای استقلال و آزادی این آب و خاک، بر همه ی دانشجویان استکبارستیز و حق‌جوی نظام برحق و مقدس جمهوری اسلامی ایران، به ویژه دانشجویان عزیز و محترم دانشگاه کردستان تبریک و تهنیت باد.

زنده باد یاد شهیدان بزرگ‌نیا، قندچی و شریعت‌رضوی که با جان‌فشانی در مسیر عمل به تکلیفی که در آن برهه از زمان بر دوششان بود، جریانی به راه انداختند، که با حمایت حضرت حق تا به امروز تداوم داشته است و به واسطه آن حرکت، بعد‌ها جوانان این مرزبوم با حضور در صحنه مبارزه با طاغوت و استکبار جهانی و عدالت خواهی، انقلابی به راه انداختند که امید مستضعفان عالم و علمدار حق طلبی و استکبار ستیزی شد و کشور عزیزمان را در مسیر پیشرفت و تعالی قرار داد.

 

پیام 16 آذر در واقع یعنی زیر بار ذلت‌نرفتن، یعنی مبارزه با نمایندگان شیطان برروی زمین، یعنی مبارزه با شیطان بزرگ؛ این روز به‌خودی‌خود مهر تاییدی است بر غیرت مردم ایران و بخصوص جوانان نترسش، چون می‌بینیم که حتی در زمانی که کشور در دست رژیم فاسد پهلوی هم بود، آرش‌-ها، آریوبرزن‌ها و کاوه هایِ این مملکت بودند تا آموزگار خوب زیستن باشند.

 

اینک با ایجاد مسیر عدالت‌طلبی و ظلم‌ستیزی و مسیر پیشرفت، اگر اندکی به خودمان بیاییم و این را به خودمان یادآوری کنیم که ما فرزندان همان شهیدانیم، قطعا پرچم طاغوت را به زیر خواهیم کشید و علم حکومت خداوند را بلندای عالم خواهیم کوبید.

لازمه رسیدن به چنین مرتبه‌ای توجه به این نکته است که «دانشجو موذن جامعه است و اگر خواب بماند، نماز امت قضا خواهد شد» اگر این را دائما مرور کنیم، قطعا باری بر روی زمین نخواهد ماند و کج به مقصد نخواهد رسید. بررسی تکالیف فردی و اجتماعی می‌تواند مقدمه‌ای برای ورود به وادی اعمال واجب باشد، تا با عمل به این اوامر، به سرعت قطار سریع و سیر انقلاب بیفزاید.

تکالیفی که از آن‌ها صحبت به میان می‌آوریم در واقع یعنی یک نگاه مطابق با واقعیت که همواره در مسیر رسیدن به یک سری آرمان و ارزش است.

از وظایف خطیر یک تشکل دانشجویی انقلابی، تحلیل و بررسی جامعه و تعیین نقاط قوت و ضعف آن است تا آغازی برای روشنگری و برطرف کردن آن‌ها باشد. در همین راستا برخی از خطاها، نقاط ضعف و خلا‌های مدیریتی و اجرایی برخی از مسئولینی که نقش محوری در سرنوشت مردم عزیزمان را دارند، خدمتتان عرض می نماییم.

مع الاسف در عمر چهل ساله انقلاب با ایجاد سیاه‌نمایی‌ها، شبهه پراکنی‌ها و تشویش اذهان عمومی غالبا جریاناتی فضای کشور را در دست گرفته‌اند که اعتقادی به ظرفیت‌های داخلی موجود نداشته‌اند و همواره قبله آمالشان کشور‌های مستکبر غربی بوده است و کلید حل مشکلات را در دست آن‌ها می دیدند.

نمونه اش عملکرد چند سالِ اخیر دولت فعلی، که نماینده همین جریان غرب‌گرای لیبرال است؛ که در حوزه سیاست خارجه با  امید به تعهدات کاذب دشمن که نمونه بارزش را در مسئله برجام به عینه مشاهده کردیم که از ظرفیت‌ها، توان و فرصتی که برای خدمت در دست داشتند، دست کشیدند و در آخر برجام هم نافرجام ماند.

اما اکنون این برای ما دانشجویان قابل هضم نیست که با تجربه این خسارات و عقب افتادگی‌ها، با تجربه تمام این بدعهدی‌ها، بازهم چشمشان به دست خون آلود غرب و در راس آن‌ها آمریکاست و به دنبال تصویب قرارداد‌های ننگین دیگری همچون FATF و CFT و پالرمو هستند.

از دیگر عواقب این جریان مسموم که متاسفانه در خدمت غرب است و خواسته یا ناخواسته سربازی مستکبران را می‌کنند، عدم توجه به ظرفیت‌های داخلی، اعم از نیروی انسانی توانا و منابع طبیعی است؛ که متاسفانه به کار گرفته نمی‌شوند و با خام‌فروشی‌ها و عدم حمایت از شرکت‌های تولیدی و بی‌توجهی نسبت به نیرو‌های مدیریتی و اجرایی شایسته، برخی را از توفیق خدمت بازداشته است.

آقایان لیبرال ما مدیرانی که همه زندگیشان آن‌ور آب هاست و فقط ایران را بخاطر کسب درآمد و رسیدن به منافعشان می‌خواهند، نمی‌خواهیم.

 * مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی که وظیفه قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قوانین را جهت پیشبردن اهداف کشور برعهده دارد؛ مشاهده می شود که در عرصه قانون‌گذاری با تصویب لوایح استعماری که بدون شک هریک از آن‌ها قطعه‌ای از چهل تکه و یک حلقه از زنجیر طراحی شده سلطه بیگانگان و در تضاد با اصول دینی، منافع ملی و عبرت های قبلی و فعلی است. از تصویب 20 دقیقه‌ای برجام تا FATF و CFT و ... بیانگر آن است که مجلس و نمایندگان آن در این عرصه خسارات جبران ناپذیری بر این کشور وارد آورده‌اند و جای بسی تاسف است که از اعمال گذشته خویش عبرتی نمی‌گیرند.

چرا باید نمایندگان مجلسی که مقبولیت خود را از مردم گرفته‌اند حاضر به شفاف‌سازی آرای خود در برابر ملت نباشد؟

چرا باید عده‌ای از نمایندگان مجلس در زمان نمایندگی حقوق 20 میلیون تومانی از وزارت نفت بگیرند؟

چرا باید لایحه دو فوریتی استثنا کردن مدیران بازنشسته از کناره‌گیری پستشان تصویب شود؟

نمایندگانی که هنگام بررسی و تصویب قانون با موبایلشان بازی می‌کنند، چطور می‌توانند به نفع مردم قانون‌گذاری کنند؟

پیشنهاد ما به نمایندگان محترم این است، در عرصه نظارت بر قوانین نیز بجای اغماض سیاسی؛ با در نظر گرفتن خدا و مشکلات مردم، بر اجرای قانون نظارت کنند، تا بتوانند وظایف خویش را به درستی انجام دهند، اگر نمایندگان با رعایت اصول قانون اساسی و به دور از جناح‌بازی و سیاسی‌بازی مشکلات مردم را در نظر بگیرند، واقعا مجلس در راس امور قرار خواهد گرفت.

* سخنی هم با مسئولین محترم استان کردستان

از مدیران ارشد استان کردستان علی الخصوص استاندار محترم انتظار داریم که در عرصه های مختلف صنعتی، کشاورزی، گردشگری و ... با روحیه جهادی و انقلابی عمل کند.

مردم کردستان زمانی شاد می‌شوند که دیگر بیکاری در خانواده آن‌ها نباشد، بی‌عدالتی و فساد در ادارات نباشد، با مفسدان و قانون‌شکنان برخورد جدی شود، نه اینکه برای سرگرم کردن مردم همانند یک مُسکن موقتی هر روز رقص و پای کوبی برپا کنند.

جناب آقای استاندار فرموده بودید وابسته به جناح سیاسی نیستم، ولی متاسفانه مشاهده می‌شود در انتصابات خویش همواره پای ستاد شیخ حسن در میان است، سکوت شما در برابر آن‌ها که استان را مانند گوشت قربانی بین خود تکه تکه کرده‌اند از مهمترین معضلات استان است، تا وقتی که اعضای این ستاد منحوس، دور و ور شما را گرفته‌اند، نخواهند گذاشت مشکلات و واقعیات مردم استان به سمع حضرت‌عالی برسد.

* و اما دانشگاه و ما ادراک دانشگاه

دانشگاه به عنوان مجموعه ای که ارتباط مستقیم با دانشجویان دارد، یقینا نقش تعیین کننده ای در سرنوشت اولا خود افراد و بعدا جامعه خواهد داشت، که اگر درست مدیریت نشود و به قواعد و قانون های درنظر گرفته شده برای آن به صورت جدی عمل نشود، سرنوشت افراد و جامعه یقینا در معرض خطر خواهدبود.

حال به عنوان نمایندگان دانشجویان این دانشگاه، که به عینه شاهد عملکرد مسئولین بوده‌ایم، چند نکته‌ای را به رسم روشنگری برای دانشجویان و تذکر به مسئولان خدمتتان عرض می‌نماییم.

درحوزه مدیریتی باید معروض بداریم که ارتباط و هماهنگی که انتظار می رود بین بخش‌های مختلف دانشگاه وجود ندارد، به گونه ای که حتی برخی معاونین در جلسات تاثیرگذار دانشگاه که جای اتخاذ تصمیم‌های حائز اهمیتی است، شرکت نمی کنند؛ به عنوان مثال حضور تفریحی برخی مسئولین در جلسات مهم شورای فرهنگی و همچنین عدم مدیریت این جلسات که بعضاً مباحث، آن چنان که باید سازنده نیست؛ و کمبود یا عدم نظارت بر این بخش ها؛ به عنوان مثال تخصیص بودجه و اولویت بندی نامناسب بین برخی اقدامات.

یا از این بی قانونی ها و هنجارشکنی‌ها اطلاعی ندارید! و یا می بینید و اقدامی نمی‌کنید (که الان فرصت وارد جزئیات شدن نیست)

* و در حوزه معاونت فرهنگی که علی برکت الله

از حضور افرادی که مقتضیات کار فرهنگی را نمی دانند گرفته تا افرادی که اصلا تعهدی نسبت به اهداف نظام ندارند. نمک نظام را می خورند و نمکدان را می شکنند.

از لحاظ حمایت‌های مالی هم که انگار دانشگاه و مخصوصا بخش فرهنگی را برای حمایت برنامه هایی که، با توجه به سند چشم انداز نظام آموزش عالی در افق 1404 و اسناد بالادستی دیگر، که اصلا تناسبی با شرایط و فضای دانشگاه ندارند، تاسیس کرده اند، که هرگاه بخواهی برنامه ای در شان دانشگاه و دانشجو برگزار کنی، چه سنگ اندازی ها که نمی شود.

برای برنامه های غیر فرهنگی بشکه ای خرج می کنید برای برنامه های فرهنگی با قطره چکان.

بخشی که باید مروج قانون مداری باشد، خود اتاق  فکری شده است برای چگونه دور زدن قانون؛ از اجرای برخی برنامه های بدون مجوز گرفته تا موازی کاری‌های غیر قانونی برخی زیر مجموعه ها با نهاد‌های دیگر.

حقیقتا معاونت فرهنگی یا نمی‌داند که باید در خدمت انقلاب و اهدافش باشد یا نمی‌خواهد.

حوزه آموزشی دانشگاه  متاسفانه به خاطر عدم گزینش صحیح برخی اساتید، اساتید به جای اینکه در کلاس‌ها روشنگری نمایند، شبهه پراکنی می‌کنند و به جای این‌که راهنمای سعادت باشند، راه شقاوت را نشان می‌دهند.

اگر مایل باشید ما حاضریم کارگاه رفع شبهه‌ای برای این قبیل اساتید که متاسفانه انگار اصلا مطالعه‌ای پیرامون اسلام، دستاورد‌های نظام و تشخیص دوست و دشمن نداشته‌اند، تشکیل دهیم.

معاون محترم امور دانشجویی این مواردی که خدمت شما عرض می‌کنم درد و دل های دانشجویان است؛ در نظارت بر خوابگاه ها لازم است دقت بیشتری به خرج دهید تا ان شاءالله لازم نباشد در سال‌های آینده خوابگاه های دانشجویی را به کمپ های ترک اعتیاد تغییر کاربری دهید.

 یک نقد هم به خاطر عدم کنترل صحیح و لازم در ارتباط با خوابگاه های دخترانه عرض کنم، برای اطلاع از این امر کافیست چند لحظه ای خودتان را جای پدران و مادران این دانشجو‌ها بگذارید تا ببینم رفت  و آمد مکرر آقایان در قالب نیرو‌های خدماتی و نظارتی و ... را چطور به خود می قبولانید.

اما یک خواهش هم از حوزه‌ی حراست دانشگاه، با اقدام در راه کنترل و نظارت بر تمامی مجموعه خویش فضای ظاهری دانشگاه را بهبود ببخشید تا محیط دانشگاه با آن تعریفی که از دانشگاه هست، نزدیک تر شود و به سمت فضای علمی و فرهنگی که در شان دانشگاه و دانشجو است ببرید.

چه زیبا فرمود مرحوم اقبال لاهوری:

((چون چراغ لاله سوزم در خیابان شما‌                         ای جوانان عجم جان من و جان شما))

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاتهنظرات
برگزیده ها
    آخرین اخبار بیشترین بازدید