کدخبر - 26171397/12/07 10:46
متقیان مدیرعامل خبرگزاری ایسنا:

سواد رسانه‌ای مهم‌ترین نیاز جامعه است

علی متقیان در این میزگرد که به همت واحد روابط عمومی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و به میزبانی تشکل جامعه اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: خبرگزاری‌ها باید بررسی کنند که خبر درست و منبع خبری موثق باشد، برخی از افراد آگاهانه یا ناآگاهانه در فضاهای باز اخباری را منتشر می‌کنند که صحت ندارد.
مدیرعامل ایسنا گفت: ایسنا اولین خبرگزاری دیجیتال کشور است که با تأسیس آن تحول عظیمی در حوزه خبر جمهوری اسلامی اتفاق افتاد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
علی متقیان مدیرعامل خبرگزاری دانشجویان  ایران(ایسنا) در میزگرد «رسانه‌های مکتوب و مجازی درگذر ۴۰ سال انقلاب اسلامی» که پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات دانشکده علوم انسانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به ولادت حضرت زهرا (س) تصریح کرد: اگر در مورد رسانه بخواهیم صحبت کنیم حضرت زهرا (س) خودشان در شرایط و زمان‌های مختلف یک رسانه بودند.

وی افزود : زمانی ایشان متولد می‌شود که کشتن فرزند دختر در عربستان عادی بود و زمانی مورداحترام پدر قرار می‌گیرد که به دختر احترام نمی‌گذاشتند اما پیامبر (ص) به همه عالم اعلام می‌کند که دختران باید مورداحترام قرار بگیرند چراکه دختر کوثر است.

مدیرعامل ایسنا اظهار کرد: زمانی که حضرت زهرا (س) همسر امام علی (ع) شد بهترین همسر و بهترین مادر بود، همچنین زمانی که از ولایت همسرش دفاع می‌کرد بهترین مبلغ ولایت بود.

وی عنوان کرد: وصیت ایشان برای پنهان ماندن مزارش نیز بزرگ‌ترین رسانه است، چراکه هنوز این سؤال باقی‌مانده است که چرا مزار این حضرت مشخص نیست.

متقیان ضمن اشاره به خاطره‌ای از سیدمحمود دعایی پیش از انقلاب در خصوص اظهار نظر امام درباره محتوای یک برنامه رادیویی اظهار کرد: امام خمینی (ره) همواره تأکید داشتند که رسانه‌ها نباید دروغ بگویند و نباید به افراد نسبت ناروا بدهند، درواقع اگر ما در رسانه این دو اصل را رعایت کنیم مشکلی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به تاریخچه تأسیس خبرگزاری‌ها در ایران بیان کرد: قدیمی‌ترین خبرگزاری کشور خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) است که در سال ۱۳۱۳ زمان پهلوی اول بانام آژانس پارس تأسیس شد، درواقع این خبرگزاری رهاورد سفر اول پهلوی به ترکیه بود که ۶ سال تحت نظر وزارت خارجه فعالیت می‌کرد.

مدیرعامل ایسنا افزود: خبرگزاری ایرنا در سال ۱۳۱۹ به رادیو متصل و رادیو مسئولیت آژانس را بر عهده گرفت و بعد از سال ۱۳۳۲ اخبار رادیو و تلویزیون از این خبرگزاری منتشر می‌شد، در سال ۱۳۳۷ نیز آژانس عکس خبرگزاری ایرنا فعالیت خود را آغاز کرد، در حال حاضر سرمایه عظیمی از عکس‌ها را در ایرنا داریم که می‌توانیم بگوییم مستند ۶۰ سال تاریخ ایران در ایرنا آرشیو شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۴۲ که وزارت اطلاعات و جهانگردی تأسیس شد این خبرگزاری به این وزارتخانه تبدیل شد در واقع این وزارت تصدی خبرگزاری را بر عهده می‌گیرد، خبرگزاری ایرنا از ابتدا دولتی بوده است و هم‌اکنون نیز به‌عنوان خبرگزاری دولتی فعالیت دارد.

متقیان یادآور شد: دومین خبرگزاری ایران در سال ۱۳۵۰ توسط تلویزیون بانام واحد مرکزی خبر تأسیس شد که امروز به نام خبرگزاری صداوسیما فعال است؛ آژانس پارس نیز بعد از انقلاب و تحولات ایجادشده سه سال با عنوان خبرگزاری پارس فعالیت داشت و در سال ۶۰ نیز با مصوبه مجلس به‌عنوان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به کار خود ادامه داد و هم‌اکنون فعال است.

وی با اشاره به شکل‌گیری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تصریح کرد: در سال ۱۳۷۸ جهاد دانشگاهی در دانشگاه‌ها نقش عمده‌ای داشت و در فعالیت‌های فرهنگی موردعلاقه دانشجویان ورود پیدا می‌کرد، طی طرحی تصمیم بر این شد که جهاد دانشگاهی دانشجویان را از پشت میز درس و دانشگاه به اجتماع بکشاند.

مدیرعامل ایسنا تأکید کرد: این طرح با رواج اینترنت و رایانه در کشور هم‌زمان شد، بنابراین ایسنا به‌عنوان اولین خبرگزاری دیجیتال باهدف آشنایی دانشجویان با مسائل اجتماعی اخبار را به‌صورت اینترنتی مخابره می‌کرد.

وی تصریح کرد: پیش از آن خبرگزاری ایرنا اخبار را به‌صورت تلکس ارسال می‌کرد و اخبار اختصاصی بود، یعنی برای دریافت خبر باید هزینه آن پرداخت می‌شد، در واقع خبرگزاری واحد مرکزی، خبر را به‌صورت اختصاصی و خبرگزاری ایرنا به‌صورت عمومی منتشر می‌کرد اما برای دریافت خبر از ایرنا باید هزینه پرداخت می‌کردیم.

متقیان بیان کرد: ایسنا سال ۷۸ کار خود را آغاز کرد و گزارشی به مقام معظم رهبری ارسال شد، ایشان پیامی با مضمون «اخبار خوب، مفید و امیدبخش مخابره کنید، انشالله موفق باشید» برای ایسنا ارسال کردند و اولین خبرگزاری دیجیتال کار خود را آغاز کرد.

وی تأکید کرد: یکسری جوانان بی‌تجربه بدون فعالیت قبلی کار خود را شروع کردند، شاید آن روز برای دست‌اندرکاران رسانه تأسیس و ادامه این خبرگزاری به‌مثابه «آرزو بر جوانان عیب نیست» بود اما ایسنا طی حرکت جدی با اطلاع رسانی دیجیتال کار خود را آغاز کرد.

مدیرعامل ایسنا عنوان کرد: بعد از تأسیس ایسنا در ۱۶ آذر سال ۱۳۷۸، خبر آزاد شد و بدون پول برای همه در دسترس بود، ایسنا یک‌ساله ره صدساله را طی کرد و سال بعد از تأسیس نیز عکس‌ها را به‌صورت رایگان منتشر کرد.

وی عنوان کرد: بعد از ایسنا، ۹۷ خبرگزاری مجوز گرفتند و در حال حاضر 42 خبرگزاری در کشور فعال هستند، این توسعه خبر و توسعه دیجیتال سبب شد که خبرگزاری ایرنا نیز به‌صورت دیجیتال فعالیت خود را ادامه دهد درواقع تأسیس ایسنا سبب ایجاد تحول در نظام خبری ایران اسلامی شد.

متقیان یادآور شد: به تعبیر استاد معتمدنژاد تاریخ خبر جمهوری اسلامی درواقع به دو قسمت قبل و بعد از ایسنا برمی‌گردد چراکه ایسنا باعث تحول عظیمی شد، دانشجویان باید توجه کنند که هر فعالیتی که در این دوره سنی آغاز کنند اگر برای رضای خدا باشد و پیگیری کنند آثار مثبتی خواهد داشت چراکه هر چه امید است به جوانان است.

وی عنوان کرد: فضای باز انقلاب محدودیت‌های خبری و رسانه‌ای قبل از آن را نداشت همین امر سبب سوءاستفاده‌های متعددی از فضا شد، متأسفانه با یک مشکل مواجه هستیم وقتی میدان خبری باز شود سوءاستفاده افزایش پیدا می‌کند.

مدیرعامل ایسنا یادآور شد: امروز هر فردی یک تلفن هوشمند دارد، درواقع می‌توان گفت هر گوشی یک خبرگزاری است و دنیای ما محدود به ۴۸ خبرگزاری نیست، امتیاز خبرگزاری رسمی این است که در چهارچوب کار می‌کنند و درباره هر خبری که کار می‌کنند باید پاسخگو باشند.

علی متقیان در این میزگرد که به همت واحد روابط عمومی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و به میزبانی تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: خبرگزاری‌ها باید بررسی کنند که خبر درست و منبع خبری موثق باشد، برخی از افراد آگاهانه یا ناآگاهانه در فضاهای باز اخباری را منتشر می‌کنند که صحت ندارد.

متقیان یادآور شد: تشخیص سره از ناسره نیازمند سواد رسانه‌ای است، امروز در چهل‌سالگی انقلاب اسلامی باید توجه کنیم که حضرت امام خمینی (ره) آن زمان دو نکته دروغ نگوییم و تهمت نزنیم را در مورد رسانه گفتند که امروز هم اصل هست، اما سواد رسانه‌ای نیاز روز جامعه است.

وی تأکید کرد: امروز با مسئله نداشتن سواد رسانه‌ای مواجهه هستیم و امکانات مانند تیغ تیز در دست همه هست، برای انتشار خبر خیلی‌ها فکر نمی‌کنند و سواد رسانه‌ای ندارند.

مدیرعامل ایسنا بابیان اینکه افراد فعال در رسانه، سواد رسانه‌ای دارند، یادآور شد: کسی که در رسانه فعال است تشخیص می‌دهد آنچه منتشر می‌کند به کجا برخورد می‌کند و هدفش چیست، فردی که اهل‌قلم و رسانه است صاحب تشخیص است.

وی عنوان کرد: برخی افراد سواد رسانه ندارند اما امکانات پخش خبر را در اختیاردارند که این امر ضربه بزرگی به ما میزند، این آزادی فراوان، تجربه‌ای است که در نظام جمهوری داریم، اگر از آزادی زیاد سو استفاده کنند از آن نعمت محروم می‌شوند.

متقیان خطاب به دانشجویان بیان کرد: خواهش می‌کنم سواد رسانه‌ای پیدا کنید، سواد رسانه‌ای تشخیص به‌موقع خبر هست، ما در خبرگزاری به جزئیات زمان ارسال خبر هم‌فکر می‌کنیم که چه زمانی ارسال شود تا به مخاطب موردنظر برسد این‌ها کار حرفه‌ای انجام دادن است امروز با افرادی مواجهه هستیم که کار حرفه‌ای نمی‌کنند.

وی افزود: از دانشجویان علاقه‌مند خواهش می‌کنیم که توجه کنند داشتن خبر خوب است اما جست‌وجوی خبر درست کار شماست، ما می‌گفتیم هر دانشجو یک خبرنگار است اما در کنار اینکه باید خبرنگار باشد یک ناظر به فعالیت‌ها نیز هست.

مدیرعامل ایسنا عنوان کرد: دانشجو باید آزاده، فریادگر و معترض به آنچه خلاف می‌بینید باشد و از امکانات دانشگاه در جهت کمک به محرومان تلاش کند.

متقیان در پایان تصریح کرد: در حال حاضر دشمنان برای مقابله با ایران به این نتیجه رسیدند که باید با رسانه‌های فارسی‌زبان به جنگ با ایران بیایند؛ در حال حاضر ۲۱۰ رسانه فارسی‌زبان داریم که آن‌ها درصدد افزایش آن هستند که نشان‌دهنده نقش رسانه‌ها هست این نشان می‌دهد که دنیا با رسانه به جنگ ما آمده است.
نظرات
برگزیده ها
    آخرین اخبار بیشترین بازدید