کدخبر - 36841398/02/19 12:45
در میزگرد ریشه یابی تعویق زمان انتخابات شورای ناظر بر نشریات وزارت علوم مطرح شد؛

می خواهند حق رأی نشریات انقلابی را حذف کنند

باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران (ایسکانیوز) برای پرداختن به زوایایی پنهان و نهان و واکاوایی اتفاقات اخیر میزگرد دانشجویی با موضوع «بررسی نشریات دانشجویی» با حضور محمد رضا محمدی عضو شورای مرکزی نظارت بر نشریات وزارت علوم و محمد زادمهر دبیر واحد روابط عمومی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و دبیر چهارمین دوره جشنواره نشریات دانشجویی این اتحادیه برگزار کرد.

حوزه نشریات دانشجویی با تعویق زمان برگزاری انتخابات کمیته ناظر بر نشریات توسط وزارت علوم محل اخبار ضد و نقیص و حواشی مختلف شده است. برخی از فعالین دانشجویی هدف از این تعویق را خرید زمان از سوی وزارت علوم برای پیروزی جریانی خاص در انتخابات می دانند و برخی دیگر معتقدند که ائتلاف طلوع آزادی و وزارت علوم به دنبال حذف حق رای مدیران مسئول نشریات دانشجویی انقلابی است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، نشریات دانشجویی به عنوان یکی از مهم‌ترین عرصه های فعالیت های دانشجویان، حاصل پویش و عصاره فکر دغدغه‌مندانی است که برای ارتقای شاخص های علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دانشگاه و جامعه قلم می زنند و تاثیرگذار هستند.

حوزه نشریات دانشجویی با تعویق زمان برگزاری انتخابات کمیته ناظر بر نشریات توسط وزارت علوم محل اخبار ضد و نقیص و حواشی مختلف شده است. برخی از فعالین دانشجویی هدف از این تعویق را خرید زمان از سوی وزارت علوم برای پیروزی جریانی خاص در انتخابات می دانند و برخی دیگر معتقدند که ائتلاف طلوع آزادی و وزارت علوم به دنبال حذف حق رای مدیران مسئول نشریات دانشجویی انقلابی است.

باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران (ایسکانیوز) برای پرداختن به زوایایی پنهان و نهان و واکاوایی اتفاقات اخیر میزگرد دانشجویی با موضوع «بررسی نشریات دانشجویی» با حضور محمد رضا محمدی دبیر رسانه اتحایه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و عضو ناظر کمیته بر نشریات شورای مرکزی وزارت علوم و محمد زادمهر دبیر واحد روابط عمومی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و دبیر چهارمین دوره جشنواره نشریات دانشجویی این اتحادیه برگزار کرد. در ادامه متن این نشست تقدیم حضور می گردد.

مطابق قانون، وزارت علوم باید 14 روز قبل از زمان برگزاری انتخابات، لیست اسامی که حق رای دارند را اعلام کند، که این امر محقق نشد؛ آیا تصور می کنید که عمدی در کار بوده است؟

زادمهر: پروژه تعویق زمان انتخاب از مدت ها قبل توسط ائتلاف طلوع آزادی آغاز شده بود و ادامه دارد. این ائتلاف قصد دارد که در یک فرآیند هماهنگ، حق رای مدیران مسئول نشریات دانشجویی انقلابی را در برخی از دانشگاه ها حذف کند. سندش هم شکایت پی در پی از برخی دانشگاه ها مانند کاشان، رازی کرمانشاه و دانشگاه فرهنگیان است. یکسری شکایت از دانشگاه ها به کمیته ناظر و سپس وزارت علوم می رسد و به ابطال انتخابات دانشگاه ها منتهی می شود. نکته قابل توجه این است که این اتفاق برای دانشگاه هایی مثل دانشگاه فرهنگیان که حق رأی آن ها در دست جریان انقلابی است، رخ می دهد.

در خصوص حواشی انتخابات دانشگاه فرهنگیان بیشتر توضیح دهید!

زادمهر: با مرور اتفاقات دانشگاه فرهنگیان کاملا مشخص می شود که چرا ماده 44 قانون نشریات دانشجویی توسط وزارت علوم اجرا نمی شود. بهمن ماه سال گذشته بعد از 7 سال برای اولین بار انتخابات کمیته ناظر بر نشریات، طی همایش بزرگی با حضور مدیر مسئولان 140 نشریه دانشگاه فرهنگیان با حدود 60 هزار دانشجو و با مشارکت 90 درصدی دانشجویان برگزار شد. کمتر از یک هفته بعد، شکایتی مبنی بر یکسری اتفاقات به وزارت علوم رسید که انتخابات به دلیل تفکیک جنسیت باطل است؛ در حالی که تفکیک جنسیت دانشگاه فرهنگیان به تصویب مجلس رسیده است. در نهایت وزارت علوم رأی بر باطل شدن انتخابات داد.

با اعلام باطل شدن انتخابات، طی یک هفته با تلاش و همت تشکل های دانشجویی انقلابی و دوستان در یزد انتخابات برگزار شد و نکته قابل توجه این بود که انتخابات به همان شکل تفکیک جنسیتی برگزار شد؛ با این تفاوت که کاندیداهای خانم و آقا یکدیگر را نمی شناختند و صحبتی با یکدیگر نداشتند. مشارکت دانشجویان هم بسیار کمتر از دوره قبل شد.واحد روابط عمومی
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان
نظرات
برگزیده ها
    آخرین اخبار بیشترین بازدید