آخرین اخبار
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان:

آقای قالیباف؛ انتخاب رئیس دیوان محاسبات نباید محلی برای منازعه احزاب سیاسی باشد

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انتخاب رئیس دیوان محاسبات نباید محلی برای منازعه احزاب سیاسی باشد.
اشتراک گذاری
23 تیر 1399
124 بازدید
کد مطلب : 1115

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان خطاب به قالیباف پیرامون دیوان محاسبات نوشت: اینکه انتخاب ریاست دیوان محاسبات نباید محلی برای منازعه احزاب سیاسی باشد لازم و ضروری است چراکه اگر مجلس وارد بازی سیاسی احزاب، گروه‌ها و افراد شود قطعا در آینده استقلال دیوان برای ورود به پرونده‌ها و برخورد با افراد زیرسوال خواهد رفت.

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر قالیباف

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام.

نیک مستحضرید که کارآمدی مجلس و برگشت به راس امور زمانی محقق خواهد شد که ساختار‌های زائد و بعضا ناکارآمد پارلمان اصلاح گردد تا قطار پارلمان که مدت هاست از مسیر مشخص در قانون اساسی و موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری خارج شده، به ریل درست بازگشته تا مردم برسر کار آمدن جبهه انقلاب را احساس کنند.

در این میان، اما توجه به ساختار نظارتی مجلس یعنی دیوان محاسبات به عنوان یک نهاد مستقل و بدور از سیاسی کاری‌های معمول همچون قوه قضائیه برای انجام وظیفه نظارتی نمایندگان ملت نسبت به قوانین مصوب یکی از مهم‌ترین ساختار‌های پارلمان است که باید اصلاح گردد.

در همین راستا اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی مواردی را که بر اساس جلسات متعدد و مشورت با متخصصان این حوزه می‌باشد را جهت بررسی و اعمال از سوی جنابعالی در ادامه پیشنهاد می‌دهد‌:

۱. قرائت گزارش بررسی‌ها:

باید در نظر داشت که یکی از اصول مهم در برخورد با فساد این است که مفسدین همیشه وجود نهاد نظارتی را حس کنند. در همین راستا قرائت گزارش‌های مختلف در حوزه‌های گوناگون کمک شایانی خواهد نمود. آنچه مهم است پیگیری نمایندگان ملت و الزام ریاست مجلس برای دیوان محاسبات و شخص رئیس آن به جهت قرائت‌های منظم از بودجه و دیگر موضوعات مطرح شده در ماده ۱ قانون دیوان محاسبات کشور می‌باشد. الزام قرائت و ارجاع به قوه قضائیه نقش مهم نظارتی مجلس را محقق که گام بلندی در راستای برگشت مجلس به راس امور است.

۲. شفافیت در برخورد‌ها و پرونده‌ها:

در راستای تحقق شفافیت در تمام ساختار‌های مجلس شورای اسلامی، نقش و جایگاه این شفافیت در نهاد نظارتی مجلس یعنی دیوان محاسبات راهبردی و ضروری است. الزام دیوان به اطلاع رسانی و شفافیت برای مردم در پرونده‌ها و تخلفات صورت گرفته از سوی دستگاه‌های کشور و مسئولین عالی رتبه اقدامی است مهم که دوای درد این روز‌های کشور است.

۳. ارتباط مردمی

ضمن توجه به ماده ۱ و ماده ۴۱ قانون دیوان محاسبات کشور که شرح وظایف این دستگاه است، ضروری است سامانه دریافت گزارشات مردمی توسعه یافته و با طراحی سامانه‌ای اقدام به دریافت گزارشات و تعیین شفاف مسیر پیگیری برای فرد گزارش دهنده شود. همچنین در نظر گرفتن موارد تشویقی برای افراد گزارش دهنده نیز اقدامی موثر در این راستا است.

۴. انتخاب رئیس دیوان محاسبات:

اصلاح آئین نامه مجلس در دوره گذشته و ضوابط تعیین شده برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات از جمله اقدامات مهمی بوده که صورت گرفته است. از جنابعالی انتظار داریم به جهت تخصصی بودن پست مذکور و نقش مهم آن در تحقق نقش نظارتی پارلمان، امتیازات کسب شده توسط گزینه‌های داوطلب در کمیسیون برنامه و بودجه شفاف برای مردم و رسانه‌ها اعلام گردد تا مشخص شود تا چه اندازه اراده مجلس در نظارت جدی است.

انتخاب مجلس برای پست ریاست دیوان محاسبات آزمون بزرگ دیگری است که جدیت مجلس در برخورد با مفاسد را نشان خواهد داد. انتخاب فردی با سلامت کامل در مسائل مالی و سابقه مشخص فعالیت در عرصه‌های نظارتی با در نظر گرفتن توان علمی و تخصصی از جمله ملاک‌های مهم برای نمایندگان ملت می‌باشد.

توجه به این نکته که انتخاب ریاست دیوان محاسبات نباید محلی برای منازعه احزاب سیاسی باشد لازم و ضروری است چراکه اگر مجلس وارد بازی سیاسی احزاب، گروه‌ها و افراد شود قطعا در آینده استقلال دیوان برای ورود به پرونده‌ها و برخورد با افراد زیر سوال خواهد رفت.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی آمادگی کامل خود برای همکاری به جهت اصلاح ساختار‌های بعضا ناکارآمد پارلمان را خدمت جنابعالی اعلام نموده و امیدواریم با نگاه ویژه ریاست مجلس طرح‌های ارائه شده در کمیسیون‌های مربوطه با دستور جنابعالی به صورت ویژه بررسی و نتیجه آن به این اتحادیه اعلام گردد.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان
واحد روابط عمومی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *