آخرین اخبار

توصیه‌های کارشناس بازار سرمایه به تازه‌واردهای بورس/ در سرمایه‌گذاری احتیاط کنید

کارشناس بازار سرمایه گفت: سهامداران و سرمایه‌گذاران باید در معاملات و سرمایه‌گذاری احتیاط کنند و به افراد تازه‌وارد به بورس هم توصیه می‌کنیم ورود آنها حتماً همراه با آموزش و تحقیق باشد و سهام‌های پرریسک را خریداری نکنند.
اشتراک گذاری
14 خرداد 1399
111 بازدید
کد مطلب : 1064

مهدی دلبری دکترای مدیریت مالی و کارشناس بازار سرمایه در سومین نشست مجازی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان که با عنوان “دوره سجاد ” در حال برگزاری است، درباره چگونگی کمک نقدینگی به تولید گفت: بهترین راهی که نقدینگی می‌تواند به تولید کمک کند این است که به سمت افزایش سرمایه از آورده سوق پیدا کند و یا به سمت عرضه اولیه های جدید و همی نطور طرح ها و پروژه‌هایی که می توانیم در بازار بیاوریم وارد شود.

وی با بیان اینکه قطعاً افزایش نقدینگی در دست مردم به تولید و اشتغال کمک نمی کند، افزود: اگر می‌خواهیم نقدینگی شکل منفی در بازار پیدا نکند و بازار به سمت حباب نرود بهترین راه این است که با عرضه های شدید و خیلی جذاب نقدینگی ها را به سمت تولید واقعی ببریم.

دلبری با بیان اینکه همه ساختارهای بازار سرمایه نیاز به اصلاح و تغییر دارد، گفت: حتی در بورس‌ها، فنآوری اطلاعات و سرمایه‌گذاری نیاز است تغییراتی ایجاد شود که بتواند جوابگوی کل مردم باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه درباره سوالی که مبنی بر اینکه آیا صدور مجوز کارگزاری بورس به تولید کمک خواهد کرد، اظهار داشت: به نظر بنده اجبار کارگزاری‌ها به گسترش و توسعه، کمک بیشتری به تولید خواهد کرد تا صدور مجوز.

دلبری تاکید کرد: براساس قوانین و مقررات، تایید معاملات به عهده بورس‌ها است ولی به نظر بنده باید کار مقداری شفاف باشد و ابطال معاملات و بازگشایی ها تا حد امکان ماشینی شود و اینکه اگر قسمتی از معاملات تایید نمی شود ساز و کار مشخصی برای آن وجود داشته باشد و دلیل ابطال هم مشخص شود ولی تا جایی که بنده اطلاع دارم بخشی از ابطال ها به دلیل عدم رعایت انصاف در صف خرید و فروش بوده است.

وی در باره سوالی مبنی بر اینکه چرا قیمت سهام ها در بورس صعودی بوده است، گفت: قیمت در بورس ها برمبنای انتظارات است و ما در بورس ها آینده را معامله می کنیم، فعلاً که بازار به دلایل مختلف شرایط خوش بینانه ای دارد و حجم نقدینگی زیادی دارد به سمت بورس حرکت می کند و با توجه به اینکه گزارش های خوبی وجود داشته نقدینگی به سمت بورس حرکت کرده و قیمت سهام ها هم در بورس صعودی شده است.

دلبری خاطرنشان کرد: فقط تا زمانی که نقدینگی به سمت بورس می آید بازار بورس شرایط خوبی دارد و اگر نقدینگی بترسد یا به هر دلیلی بازارهای موازی را جذاب‌تر ببیند، نقدینگی خارج می شود و با همان سرعتی که ورود پول را مشاهده کردیم با همان سرعت شاهد کاهش منابع خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه درباره سوالی پیرامون اینکه آیا در بورس حباب وجود دارد، گفت: بحث حباب بحث سنگینی است و هنوز واقعاً مشخص نیست که آیا واقعاً در آینده یک ریزش شدید خواهیم داشت یا نهریال ولی همیشه تورم ها جلوی ریزش شدید را گرفته اند و زمانی ما می‌توانیم بگوییم در بورس حباب است که به نظر بنده ریزش را ببینیم.

وی اضافه کرد: تعداد عرضه اولیه ها تعداد خوبی بوده است ولی حجم نقدینگی که به بازار آمده خیلی بیشتر از عرضه اولیه ها بوده است، نکته منفی ای که در رابطه با عرضه اولیه ها وجود دارد این است که این فرهنگ را در سهام تقویت می کند که از اگر در عرضه اولیه ها هر سهمی را بخریم حتماً سود می کنیم و هیچ زمان ریزش ریسک در بازار نخواهیم داشت، در صورتی که از سویی ما داریم سهامداری ضعیف را تشویق می کنیم.

دلبری تاکید کرد: به نظر بنده عرضه اولیه ها باید در بازار باشد ولی در کنار ابزارهای مانند افزایش سرمایه و عرضه سهام دولت بانک ها و سایر نهادها.

این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: مطالعات زیادی روی ریزش بازار صورت گرفته ولی هیچ وقت مشخص نشده ریزش چه زمانی است ولی از لحاظ مرحله‌ای عمدتاً ریزش بعد از مرحله شناسایی سود انجام می شود و یکی از نشانه های ریزش زمانی است که ارزش معاملات افزایش زیادی پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه سهامداران و سرمایه‌گذاران مختلف باید احتیاط را در معاملات و سرمایه گذاری داشته باشند،  تاکید کرد: به افراد تازه وارد به بورس توصیه می کنیم که ورود آنها حتماً همراه با آموزش و تحقیق باشد و سهام های پر ریسک را خریداری نکنند و قسمتی از سرمایه خود را در صندوق هایی که عملکرد مناسبی در یک سال گذشته داشته اند سرمایه گذاری کنند. افراد تازه وارد باید حتماً ریسک را در تجزیه و تحلیل خود لحاظ کنند.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

واحد روابط عمومی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *