آخرین اخبار

پیشنهاد اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به قالیباف درباره مرکز پژوهش های مجلس

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در نامه ای به رئیس مجلس، پیشنهاداتی را درباره تغییر در مرکز پژوهش های مجلس مطرح کرد.
اشتراک گذاری
18 تیر 1399
144 بازدید
کد مطلب : 1112

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در نامه ای به  محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، پیشنهاد کرد برای اصلاح ساختاری و افزایش کارآمدی مرکز  پژوهش های مجلس تغییراتی در  روند انتخاب این مرکز صورت گیرد. 

در این نامه آمده است: 

با سلام و احترام؛

نیک مستحضرید، مدتی است که از تشکیل مجلس یازدهم گذشته و جنابعالی در جایگاه ریاست مجلس در اجلاسیه اول در روزهای ابتدایی وعده هایی دادید که امت حزب الله سال هاست دغدغه آن ها را دارد و بی صبرانه منتظر اقدامات موثر و انقلابی جنابعالی است.

آقای دکتر، جنابعالی بهتر از هر فرد دیگری در جریان هستید که کارآمدی مجلس و برگشت به راس امور زمانی محقق خواهد شد که ساختارهای زائد و بعضا ناکارآمد اصلاح گردد تا قطار پارلمان که مدت هاست از مسیر مورد تأکید مقام معظم رهبری خارج شده و با سرعت بالا در مسیر خاکی به پیش می رود به ریل درست بازگشته تا مردم نیز حلاوت تغییر و برسر کار آمدن جبهه انقلاب را احساس کنند.

در این میان اما یکی از مهم ترین ساختارهای پارلمان که باید اصلاح گردد مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی است که ضرورت اصلاح ساختاری و حضور قانونی این مجموعه در امور مجلس بیش از گذشته احساس می شود. 

در همین راستا اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی مواردی را که بر اساس تحقیق و مشورت از متخصصان این حوزه می باشد را جهت بررسی و اعمال از سوی جنابعالی در ادامه پیشنهاد می دهد :

۱. در سال های گذشته شاهد هستیم که مرکز در اجرای ماده (۲) قانون شرح وظایف مرکز پژوهش ‌ها اقدام نموده است اما متأسفانه رابطه مرکز پژوهش ها و مجلس یک مسیر مشورتی است که اغلب از سوی نمایندگان نادیده گرفته می شود. هرچند مدنظر نیست که مرکز حق وتوی رای نماینده ها را داشته باشد اما به نظر می رسد اگر نمایندگان محترم مجلس در اغلب موارد مسیر مدنظر خود را بدون توجه به کار پژوهشی و علمی مرکز پیگیری کنند اساساً بود و نبود مرکز تفاوتی نخواهد داشت. 

در همین راستا به نظر می رسد در اصلاح آیین نامه مجلس باید نسبت به تمام لوایحی که به صحن علنی مجلس می آیند مرکز پژوهش ها موظف به ارائه نظر علمی در صحن پیش از رأی گیری باشد که این گزارش برای اطلاع عموم به صورت شفاف اعلام گردد تا در صورت رأی خلاف نمایندگان، نسبت به مردم و وکلای خود در حوزه انتخابیه پاسخگو باشند.

۲. باید در نظر داشت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، یک مرکز پژوهشی مستقل برای بررسی موارد مختلف در جامعه نیست که نیروها و توان خود را به صورت مداوم صرف بررسی موارد مختلف اجتماعی، فرهنگی و غیره نماید که این مورد در بند “ه” ماده (۲) قانون شرح وظایف مرکز پژوهش ‌ها نیز ذکر شده است. مراکز پژوهشی گوناگونی در سطح کشور وجود دارند که این موارد را پیگیری خواهند نمود. انتظار از مرکز پژوهش های مجلس بررسی و ارائه نظر کارشناسی به روی طرح‌ها و لوایح مطرح شده در پارلمان و بررسی های جامع دیگر متناسب با این موارد است.

۳. بحث دیگر ما شفافیت است، به مانند دیگر بخش های مجلس شورای اسلامی که ضرورت شفافیت در آن احساس می شود، مرکز پژوهش ها نیز نسبت به استخدامی ها و فعالیت افراد در این مجموعه نیز باید پاسخگو باشد و جذب افراد در این مرکز مهم و راهبردی مجلس باید از مسیرهای مشخص، شفاف و در نظر گرفتن درجه علمی و جایگاه دانشگاهی صورت گیرد.

۴. انتخاب رئیس مرکز پژوهش ها را هیأت امنا که متشکل از اعضای هیئت رئیسه پارلمان می باشد با توجه به ماده (۷) قانون «شرح وظایف مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی» انتخاب می نماید. پیشنهاد مشخص اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برای اصلاح ساختاری و افزایش کارآمدی این مرکز تغییر این روند است. در همین راستا پیشنهاد می گردد ریاست مرکز در دو مرحله صورت گیرد. مرحله اول انتخاب توسط کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بر اساس یک آیین نامه مشخص و امتیازبندی و معرفی به صحن علنی، در مرحله دوم صحن از میان گزینه های مطرح شده از سوی کمیسیون، ریاست مرکز را انتخاب نماید.

با انجام این کار در وهله اول انتخاب گزینه های مطلوب تری صورت خواهد گرفت و در وحله دوم به جهت درگیری تمام نمایندگان برای انتخاب ریاست مرکز، احتمال همکاری و اهمیت به نظرات مرکز پژوهش ها بیش از گذشته خواهد شد.

همچنین لازم به ذکر است الزام عرفی که برای ریاست مرکز شکل گرفته یعنی انتخاب از میان نمایندگان نیز باید کنار گذاشته شود و گزینه های مطرح علمی و پژوهشی از میان اندیشمندانی دانشگاهی نیز در این ساختار مطرح شوند.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی آمادگی کامل خود را برای همکاری به جهت اصلاح ساختارهای بعضا ناکارآمد پارلمان را خدمت جنابعالی اعلام نموده و امیدواریم با نگاه ویژه ریاست مجلس طرح های ارائه شده در کمیسیون های مربوطه با دستور جنابعالی به صورت ویژه بررسی و نتیجه آن به این اتحادیه اعلام گردد.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

واحد روابط عمومی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *