کدخبر - 26481398/01/10 22:18
محمدرضا شهرکی

«گام دوم» و ضرورت پرداختن بیشتر به عدالت و مبارزه با فساد

باید در کشور قانون محوری و شایسته سالاری اساس سیاست کشور را تشکیل دهد چرا که تا زمانی قانون حکم فرما نباشد، نظم پدیدار نخواهد شد و عدل نیز پدیدار نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمدرضا شهرکی قائم مقام واحد روابط عمومی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی یادداشتی نوشت: مردم با مشکلات انبوه و مختلفی دست و پنجه نرم می کنند و مسئولین باید در تسهیل سختی ها و دشواری های مردم سیاست و تدبیر حکیمانه ای را اتخاذ کنند تا با پنجه تدبیر و عدالت بر مشکلات پیروز بود.سستی در انجام امور و برپایی پدیده هایی چون آقازاده گرایی که زمینه‌ساز ریزش های پر فراز و نشیبی خواهد شد از اهداف اولیه انقلاب اسلامی فاصله دارد.

امام علی علیه السلام در روز دوم خلافت خود به مسلمانان گفت به خدا اگر ببینم که بیت المال به مهر زنان یا به بهای کنیزان رفته باشد،آن را باز می گردانم که در عدالت گشایش است و آن که عدالت برای وی سخت باشد،ستم برای او سخت تر خواهد بود.

قوه قضاییه و دستگاه های مربوطه نباید ذره ای در احقاق حق و حقوق مردم و همچنین عدالت و مبارزه با فساد عقب بکشند. ممکن است دشمن هجمه ای گسترده در این خصوص آغاز کند و رسانه های معاند و حتی آقایان روشنفکر داخلی نیز به بهانه های حقوق بشر و... دشمنی خود را ابراز کنند اما مسیر مشخص شده است اگر که ادعای مبارزه با فساد داریم باید برای مسیر حق هزینه داد تا مردم اثرات آن را لمس کنند.

در صدر اسلام و بعد از رحلت پیامبر بدعت های نوظهور و فراوانی به وجود آمد که خطر بزرگ آن زمان این بود که آن را"بدعت حسنه" نامگذاری کردند که اختلاف طبقاتی را سبب شد و اما امروزه هم شاهد آن هستیم که اختلاف درآمدها بین اقشار مختلف وجود دارد.اختلاف درآمدی که امروزه در جامعه ما به وجود امده ناشی شده از همان بدعت های خطرناک آن زمان است. بیانیه گام دوم رهبر انقلاب به ما جوانان به مثابه نامه امام علی علیه السلام به مالک اشتر بود.

باید در کشور قانون محوری و شایسته سالاری اساس سیاست کشور را تشکیل دهد چرا که تا زمانی قانون حکم فرما نباشد، نظم پدیدار نخواهد شد و عدل نیز پدیدار نخواهد شد.تا زمانی که شایستگی سالاری حکم فرما نشود و رابطه بر ضابطه حکومت کند ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم قانونمندی و عدالت حاکم فرما شود.

اما زمانی می‌توان عدالت را به وجود آورد که درک صحیحی از معنای عدالت و قانون را تعریف کرده و آن را تبیین نموده و از صفات ناپسند که آفت عدالتند از جمله حسادت، بداندیشی، التفاتی گری،عقده‌گشایی، خویشاوندسالاری و... که می‌توانند موانع مهم برای ایجاد عدالت باشند پرهیز کرد.عدالت باید ترکیب قانون الهی و خواسته‌های منطقی مردم باشد.

عدالت باید درصدد جلب رضایت همگان باشد و نه صرفا یک طبقه خاص.تا به امروز تعهد به اصول اخلاقی در اوج قدرت که از ملزومات اشخاصی است که ادعای حق طلبی ،عدالت طلبی و ادعای مبارزه با فساد دارند آن طور که باید محقق نشده.پس می شود گفت هنوز فاصله زیادی وجود دارد تا به یک جامعه اسلامی آرمانی برسیم و البته به این معنی نیست که جمهوری اسلامی این مسیر پرفراز و نشیبی که سراسر برای مسئولان و مردم پر است از آزمون، آزمون هایی از جنس انقلابی‌گری که در تاریخ هم کم نداریم افرادی که رنگ نفاق به خود گرفتند چرا که درک درستی از موضوعات نداشتند. آزمون انقلاب برای همه است چه مسئولان و چه مردم.حتی کسانی که خود را در جایگاه و در ردا و در کسوت انقلابی گری می دانند نیز در این آزمون شرکت دارند.امروزه در کشور به شدت نیاز به عدالت داریم.اما عدالت ملزوماتی دارد.

ساختارها و بدعت هایی که گذاشته شده تماما درست نیستند و نیاز به اصلاح و تغییر دارند. در حوزه عدالت و مبارزه با فساد باید مراتب و مراحلی تعریف و تدوین کرد.

باید به گونه ای تدوین کرد که راه نفوذ و فراری وجود نداشته باشد و با هر نوع فساد در جایگاه خودش به بهترین نحو برخورد شود.البته بسیاری از موارد قانونی درست هستند که به گونه های مختلف تعریف شدند اما تا به امروز آنطور که باید عملیاتی نشده اند.تمام مسئولین نظام باید در ابتدا، این امر را درک کرده باشند که نباید شکاف و فاصله طبقاتی آنچه که امروز هست روزافزون شود.

در کشور می‌بینیم یک عده با شعارهای آزادی و غیره به دنبال جذب مخاطب هستند و در عمل نئولیبرالی عمل می کنند و دنبال فساد درون شبکه ای و حزبی هستند اما در ظاهر به گونه دیگری عمل می کنند.جمهوری اسلامی ایران زمانی به حد قابل قبولی در زمینه عدالت و مبارزه با فساد می رسد که با قاطعیت در مقابل فساد،تبعیض،بی عدالتی عده ای ایستادگی نماید.

اما باید حواسمان باشد که نباید هم صدا با دشمنان از دستاوردهایی که در حوزه عدالت و مبارزه با فساد بدست اورده ایم،چشم پوشی نماییم.


واحد روابط عمومی 

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

نظرات
برگزیده ها
    آخرین اخبار بیشترین بازدید