آخرین اخبار
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

سخنرانی نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در مراسم روز دانشجو با حضور رییس مجلس

آقای رییس یک بار برای همیشه تکلیف خود را با اطرافیانتان روشن کنید. آیا نمی‌خواهید به شائبه های موجود در مورد انتصابات خود چه در مجلس و چه در شهرداری پاسخ دهید؟
اشتراک گذاری
15 آذر 1400
169 بازدید
کد مطلب : 2710

متن سخنرانی سیدامیرمحمد حسینی نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در مراسم روز دانشجو که با حضور رییس مجلس برگزار شد، به شرح ذیل می‌باشد:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خیر مقدم عرض میکنم خدمت جناب آقای دکتر قالیباف رییس محترم مجلس شورای اسلامی

 

سید امیر محمد حسینی هستم نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان که به عنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی کشور مشغول به فعالیت است و دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی

سخنم را با حدیثی از پیغمبر اعظم اسلام (ص) آغاز میکنم که می‌فرمایند : آخر ما یخرج عن قلوب الصدیقین حب الجاه، یعنی آخرین چیزی که از دل صدیقین خارج می شود حب جاه و مقام است.

 

– جمهوری اسلامی که با شعار رفع انحصار از فرآیند قدرت و مناصب نظام تصمیم گیری کشور پا به عرصه وجود گذاشت، اکنون در آستانه ۴۳ سالگی نیاز به تحول در عرصه حکمرانی و سیاست گذاری کشور را احساس می ‌کند. جمهور به عنوان اصلی ترین رکن، که با روحیه انقلابی گری هیمنه ی استکبار را در هم شکسته و با از خود گذشتگی در ۸ سال دفاع مقدس باعث تثبیت، ادامه و صدور انقلاب شده است، با توجه به رویه ی اخذ شده در سال های گذشته توسط مسئولین، شکاف و ناامیدی بین خود و حاکمیت احساس میکند.

 

جناب آقای قالیباف مردم از شما به عنوان رئیس مجلسی که با شعار انقلابی گری پای کار آمده، انتظار ویژه ای برای از بین بردن ساختار های معیوب گذشته دارند اما عملکرد یک سال و نیم گذشته شما، به تحقق این انتظار کمکی نکرده است. در این راستا نکاتی را عرض کرده و در آخر پیشنهاداتی ارائه می‌کنم :

 

۱- مجلس بما هو مجلس : آنچه که به تعبیر روح الله کبیر گفته شده بود که مجلس در راس همه ی امور است، اکنون و با توجه به دخالت نمایندگان در انتصابات دولت، از وزارت گرفته تا مدیران بخش های مختلف شهرستان ها، همچنان به همان تعبیر برداشت می‌شود ؟ مگر به گفته رهبری شأن نمایندگی مردم از هر مرتبه ای بالاتر نیست ؟ پس چرا اینگونه به نظر می رسد که راه پاستور از بهارستان می‌ گذرد ؟ آیا شأن نظارتی نمایندگان مجلس در این است که مدیر معرفی کنند ؟ آیا احداث ستاد انتخاباتی در مجلس بی طرفی که باید ناظر رفتار دولت باشد صحیح است ؟ آیا شأان نماینده مجلس دیده شدن در راهرو وزارت خانه ها برای لابی گری است ؟ با همه این ها و بیشتر، باز هم مجلس در راس همه امور است ؟

 

آقای رییس یک بار برای همیشه تکلیف خود را با اطرافیانتان روشن کنید. آیا نمی‌خواهید به شائبه های موجود در مورد انتصابات خود چه در مجلس و چه در شهرداری پاسخ دهید؟

 

۲- جوانان :  در راستای قانون جوانی جمعیت و تعالی خانواده باید گفت که بحران پیری جمعیت از جمله مواردی است که آینده کشور را به طور جد تهدید می‌کند و بطور گسترده همه ابعاد سیاسی، امنیتی ، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … را در بر می‌گیرد.

 

در همین راستا با کاهش رشد جمعیت، قانون جوانی جمعیت و تعالی خانواده در مجلس به تصویب رسید که باوجود مزایای این طرح از ایرادات بسیار آن نمیشود چشم پوشی کرد.

عدم اولویت بندی مفاد قانون، روشن نبودن مصادیق جامعیت، ابهام در میزان اجرایی شدن، فقدان ضمانت اجرایی و عدم هماهنگی با اسناد بالادستی  از جمله ایرادات اساسی است که میتوان بر این قانون وارد نمود که البته انتظار می‌رود به اصلاح آن پرداخته و با پیگیری مجدانه و اهتمام مجلس و نظارت ارگان ها و سازمان های مربوطه تنها در حد قوانین خاک خورده باقی نماند و گامی در جهت حل این بحران باشد.

 

در راستای قانون تسهیل ازدواج باید عرض کنم با وجود اهمیت و ضرورت ایجاد بستر مناسب برای ازدواج و تشکیل خانواده جوانان، متاسفانه شاهد آن هستیم  که با گذشت ۱۶ سال از تصویب قانون تسهیل ازدواج  همچنان به دلیل ایرادات بسیار زیاد و تناقضات موجود در این قانون، به یکی از بی اثرترین قوانین کشور مبدل و عملاً اجرای بسیاری از مواد آن غیرممکن شده است که می‌بایست با بازنگری و بررسی صحیح و با دیدی واقع گرایانه نسبت به شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه تنظیم و با اجرای کامل و دقیق قانون به رفع مشکلات ازدواج جوانان پرداخته شود.

 

آقای رییس امروز دانشگاه های ما تبدیل به فرودگاه های بین المللی شده اند. نخبگانی که در کشور های دیگر می توانند مسئولین بخش های مختلف باشند، در کشور خودمان جایگاهی ندارند. مگر تنها خروجی یکی دو دانشگاه خاص می توانند مسئولیت های تصمیم گیری کشور را برعهده بگیرند.

عدم مشارکت سیاسی نخبگان در تصمیم گیری در فرآیند حکمرانی، بسیاری از این سرمایه های انسانی را ناامید کرده به طوری که شاهد مهاجرت این قشر، حتی به کشور های ضعیف شده است. بفرمایید که با تاکیدات مختلف حضرت آقا و مطالبات ایشان، چه اقدامی در جهت حفظ نخبگان کشور صورت گرفته است ؟ و چقدر این اقدامات موثر واقع شده اند ؟

 

۳- من باب شفافیت : مجلسی که با شعار شفافیت پا به میدان گذاشت، در عمل به اولین وعده خود که تصویب شفافیت بود قصور کرد. سوال اینجاست که تا کی شعار شفافیت باید دستاویزی برای ورود به مجلس باشد ؟ آقای رئیس دریافتی های نمایندگان بابت مواردی چون حق همراه یا حق دفتر، واقعا صرف چه می‌شود ؟ چرا اسناد اینگونه هزینه های اضافی منتشر نمی‌شود ؟ یا چرا باید نمایندگان بابت تصویب برنامه و بودجه پاداش اضافی دریافت کنند ؟ مگر نه اینست که این جزو وظایف آنان است ؟

 

آقای رئیس طرح رتبه بندی معلمان به کجا رسید ؟ چشمان یک میلیون انسانی که آینده فرزندان این مملکت را رقم می زنند به دست شماست ولی هنوز که هنوز است فرآیند و ساز و کار این طرح مشخص نیست.

 

آقای قالیباف جلسات سران قوا که با حکم رهبری و اختیارات فراقانونی شکل گرفا تا حل مشکلات اساسی کشور تسهیل پیدا کند، آیا به نظرتان این جلسات کارکرد مد نظر حضرت آقا را دارد ؟ آیا آن تسهیل گری در حل مشکلات اجرایی شد ؟ نتیجه ی آن در معیشت مردم چه بود ؟

 

و در آخر پیشنهادی در خصوص حق اعتراض مردم به مشکلات کشور که هم اکنون نیز درگیر آن هستند ارائه می‌کنم :

طبق اصل ۲۷ قانون اساسی قانون به تجمعات مصالمت آمیز مردم مشروعیت بخشیده است. در همین راستا مجلس باید ساز و کاری را برای این تجمعات و اعتراضات مشخص کند که هم این اعتراضات کاکردی واقع شوند و نسبت به وضعیت معترضین بازنگری شود و هم هر تجمعی در کشور تبدیل به اغتشاش نشود که باعث تضییع حقوق مردم شود.

 

و اما سخن پایانی و یک سوال دیگر از شما آقای دکتر :

آقای دکتر، دانشجویان در تمام ایام سال در دانشگاه حضور دارند و با حضور در این فضای علمی و نخبگانی میتوان از آن ها استفاده کرد و این مختص به ۱۶ آذر و روز دانشجو نیست.

 

و اما سوالم از شما اینست آقای دکتر: شما که در نیروی انتظامی بودید، رییس سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز بودید، پر سابقه ترین شهردار تهران بودید، در مجمع تشخیص مصلحت نظام بودید و الان هم که رییس قوه قانون گذار هستید، واقعا به نظرتان مشکل کار کشور کجاست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *