کدخبر - 12151396/02/09 16:30
دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت:

گفت‌و‌گوی آزاد، آرزویی است که برخی مسئولان دانشگاهی آن را بر باد داده‌اند

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: ایجاد یک فضای بحث و گفت‌و‌گوی آزاد در چارچوب منطق و عقلانیت آرزویی است که مسئولان، آن را بر باد داده‌اند؛ البته مسئولان فعلی دولت از نقد کارنامه خود نیز فرار می‌کنند.

به گزارش جادنیوز،میلاد عرب، دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان در گفت و گو با خبرگزاری دانشجو، در خصوص عدم مجوز به برخی برنامه های تشکل های دانشجویی از سوی مسئولان برخی دانشگاه ها گفت: یک ناامیدی و انفعال در دانشگاه وجود دارد که ناشی از حاکمیت نگاه‌های امنیتی و نقض مکرر استقلال دانشگاه است، این امر باید در این ایام انتخاباتی جدی گرفته شود تا پویایی و نشاط به نهاد دانشگاه بازگردد.

 

وی افزود: در نامه وزیر به روسای دانشگاه آمده است که شور و نشاط انتخاباتی را باید در دانشگاه ایجاد کنند؛ اما این مسئله در دانشگاه شهید باهنر کرمان بالعکس است و یک نگاه نا امیدی و انفعال دیده می شود؛ چرا که با برنامه ای نظیر تریبون ازاد که در همه دانشگاه ها اجرا می شود در دانشگاه شهید باهنر کرمان ممنوع و یا مجوز مشروط به یک فضای بسته امنیتی داده می‌شود.

 

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان تصریح کرد: اگر قرار است انتقاد نباشد و یک فضای بسته را شاهد باشیم آرمانگرایی معنی نمی دهد؛ وظیفه هر تشکل ترویج گفتمان نقد و ایجاد این روحیه نقادی در دانشجوست و یا متاسفانه شاهد حضور داور در مناظره ها و میزگردها هستیم که این خلاف قانون و ایین نامه هست؛ چرا که حضور داور فقط در کرسی‌های ازاداندیشی الزامی هست و ما می خواهیم که وزارت مستقیم به این مباحث ورود کند؛ چرا که نقض مکرر قوانین را در دادن مجوز برنامه در دانشگاه شهید باهنر کرمان شاهدیم.

 

عرب ادامه داد: آقایان مسئول دانشگاه به بهانه های واهی جلوی شور انتخاباتی در دانشگاه را گرفته اند و رئیس دانشگاه هم پاسخگو نیست یک مسئله هم که مغفول مانده این است که جلسات هیئت نظارت دانشگاه دیر به دیر صورت می گیرد و این هم یکی از موانع شور انتخاباتی در دانشگاه باید حداقل در ایام انتخابات هر هفته دو جلسه ای تشکیل شود تا هر تشکلی درخواست فعالیتی داشت انجام گیرد نه اینکه دو هفته بعد موافقیت یا عدم موافقت خود را اعلام کنند.

 

وی افزود: هیئت نظارت باید یک ساز و کار مشخصی را در ایام انتخابات برای این امر مشخص کند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئولان وزارت علوم باید پاسخ گوی این نقض قوانین باشند، چرا هیچ نظارتی بر اجرای قوانین در دانشگاه ها وجود ندارد.

 

وی گفت: خواسته ما از وزارت مشخص است؛ برآورده کردن مطالبات قانونی‌مان، دفاع از حقوق قانونی و انسانی‌مان، تعامل و همکاری در اجرا و برگزاری برنامه‌های مان، کاهش موانع و اِعمال سلیقه‌های نابجای برخی مسئولان و تسهیل در امور مرتبط با برگزاری برنامه‌ها اعم از مجوزهای لازم و بودجه موردنیاز.

 

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان با بیان اینکه انتظار می‌رود وزارت علوم همکاری مناسب و شایسته‌ای با نمایندگان تشکل‌ها و نهادهای دانشجویی داشته باشند، خاطرنشان کرد: بدون مطرح کردن مطالبات و کاستی های وزارت علوم، قطع به یقین این روند نزولی هم چنان باقی خواهد ماند.

 

عرب گفت: نحوه تعامل ما با وزارت علوم روشن است؛ حرکت بر اساس قانون، حق طلبی و بیان مطالبات و مشکلات و نقد منصفانه. ما حتماً پیگیر مطالبات‌مان و خواست دانشجویان هستیم. به نظر می‌رسد که در این ایام انتخابات دولت و اقای روحانی دیگر نیازی به فضای پرشور در دانشگاه‌های کشور ندارد و فرهادی صرفاً سرپرستی برای گذران امور معمول وزارت علوم است، به همین دلیل نه هیأت دولت و نه شخص وزیر کوچک‌ترین توجهی به اوضاع ندارند.

 

وی افزود:‌ در مورد اعمال نظرات سلیقه ای توسط مسئولان دانشگاه‌ها، باتوجه به اینکه حجمش بسیار زیاد است، نیازمند تیم‌هایی مانند هیأت‌های سه نفره که در سال 92 و 93 برای تغییر روسای دانشگاه‌ها تشکیل شده بود، هستیم. اما این مسائل انگار اولویتی برای وزیر علوم ندارند.


این فعال دانشجویی تصریح کرد: در پایان باید بگویم که ایجاد یک فضای بحث و گفت و گوی ازاد در چارچوب منطق و عقلانیت ارزویی هست که مسئولان ان را بر باد داده اند؛ البته مسئولان فعلی دولت شعار ازاد اندیشی می دهند؛ در عمل از نقد کارنامه خود نیز فرار می کنند و دستور می دهند که فضای دانشگاه ها هم به همین سمت برود و دهان ها را برای نقد دولت ببنددند که این امر خارج از اخلاق سیاسی هست.

   
عرب یادآور شد: انچه ماندنی است حق است و این ما هستیم که می آییم و می رویم.ان شا الله که همیشه حق طلب باشیم.

نظرات
برگزیده ها
    آخرین اخبار بیشترین بازدید