کدخبر - 16091397/11/10 01:30
وحید جلیلی:

محدوده انجام تکلیف انقلابی، جهانی است

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب در جمع دانشجویان اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: محدوده انجام تکلیف یک انقلابی، جهانی است.

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، وحید جلیلی در همایش اعضای دفاتر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در مشهد گفت: با نگاه به تاریخ انقلاب، آن چیزی که به‌عنوان زندگی انقلابی مطرح می‌شود و مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته به آن اشاره کردند، در چهار محور شکل می‌گیرد؛ البته مؤلفه‌هایی می‌توان اضافه کرد اما حداقل این چهار محور را دارد.

وی در ادامه افزود: مؤلفه اول نگاه جهانی است، تقسیم‌بندی سیاسی جهان یکی از مواردی است که در سال‌های متمادی دست‌خوش تغییرات بوده اما آنچه مهم است داشتن دیدگاه جهانی است؛ با نگاه به زندگی اسوه‌های انقلابی مانند شهید چمران یا آوینی، هم این موضوع مشخص است که این اسوه‌ها نگاهی جهانی داشته و به‌نوعی جهان‌وطن بودند.

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اضافه کرد: خداوند متعال در قرآن نیز در مورد امر جهاد اشاره می‌کند که نباید محدود به مرزهای خودمان باشیم و زمین‌گیر مرزهای خودمان شویم؛ محدوده انجام تکلیف جهانی است.

جلیلی با اشاره به محورهای دیگر زندگی انقلابی، تصریح کرد: جهانی بودن در کنار داشتن آرمان‌ها، فرصت‌ها و تهدیدهای جهانی چهار محور زندگی انقلابی است؛ در مورد تهدیدهای جهانی صحبت‌های زیادی شده است، دشمنی با استکبار جهانی از جمله این تهدیدهای جهانی بوده که مشهود است اما به دو بُعد دیگر کمتر پرداخته شده است.

وی با بیان اینکه از فرصت‌های جهانی کمتر اطلاع داریم، اشاره کرد: قائم‌مقام وزیر امورخارجه در دوران وزارت دکتر ولایتی نقل می‌کند در یکی از سفرهای خارجی تعدادی از دانشجویان کره‌ای وقت ملاقات خواستند، در این دیدار دانشجویان کره جنوبی از ما می‌خواستند برنامه‌های امام خمینی(ره) برای سرنگونی دولت وقت کره جنوبی را ارائه کنیم؛ این نشان‌دهنده این است که حتی دانشجویان کره‌ای باور داشتند که انقلاب اسلامی یک انقلاب جهانی بوده و امام خمینی(ره) نیز رهبر مستضعفان جهان است.

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب بیان کرد: با وجود گسترش امکانات ارتباطی اطلاعات فعالان انقلابی ما از جریان‌های انقلابی جهان کم است؛ دانشجویان امروز باید نگاهی جهانی داشته و در مورد تشکل‌های دانشجویی و انقلابی کشورهای جهان اطلاعات داشته باشند.

جلیلی ادامه داد: عرصه کار جهانی، عرصه وسیعی بوده و با امکانات موجود نیز این کار امکان‌پذیر است اما از آن غافل هستیم؛ در صورت تجاوز رژیم غاصب صهیونیستی به غزه یا لبنان شاهد این نیستیم که تشکل‌های انقلابی ایران با جریان‌های دانشجویی دیگر کشورها بیانیه مشترک صادر کنند؛ که نشان‌دهنده ارتباطات ضعیف تشکل‌های دانشجویی کشور با کشورهای دیگر است که دلیل آن غفلت از آرمان‌های جهانی انقلابی است.

وی خطاب به دانشجویان عضو جامعه اسلامی دانشجویان اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که جنبش دانشجویی می‌تواند انجام دهد این است که فرصت‌های انقلاب را در فضای جهانی، جستجو کرده، به رخ بکشد و ارتباط برقرار کند.

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب با بیان اینکه مؤلفه بعدی در زندگی انقلابی نگاه تاریخی است؛ خاطرنشان کرد: داشتن نگاه تاریخی به این معنی که در قرآن مفهومی به عنوان «ذکر» داریم، که یک مفهوم محوری است؛ یکی از ابعاد این مفهوم، ذکر خداوند است اما از دیگر ابعاد مفهوم ذکر، تاریخ، عبرت‌ها و الگوهای آن است، داشتن حافظه تاریخی یکی از ویژگی‌های انسان است؛ خداوند این قدرت را به انسان داده است که تجربیات تاریخی خود را به اشتراک بگذارند و از آن درس بگیرند.

جلیلی اعلام کرد: ایران کشوری است که دارای پیشینه تاریخی بوده و اگر با این همه تاریخ از تجربیات گذشته بهره نگیرد نمی‌تواند از بحران‌ها عبور کند؛ وقتی مقام معظم رهبری از عنوان گذر از پیچ تاریخی سخن به میان می‌آورند، اگر درکی از تاریخ نداشته باشیم مفهوم گذر از پیچ تاریخی را هم نمی‌توانیم به‌درستی بفهمیم.

وی در تکمیل سخنان خود گفت: درگیری در روزمرگی سبب می‌شود که ندانیم در کجای تاریخ قرار داریم و این روزمرگی ما را در خود هضم خواهد کرد؛ برای جلوگیری از تکرار اشتباهات و درس گرفتن از تاریخ، بازخوانی تاریخ و حفظ حافظه تاریخی نیاز است و نباید بگذاریم حافظه تاریخ ملت نیز به زوال رود؛ اگر حافظه تاریخی خود را فراموش کنیم اشتباهات را تکرار خواهیم کرد.

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب با اشاره به اینکه محور دیگر زندگی انقلابی داشتن نگاه جبهه‌ای است؛ اظهار کرد: نگاه جبهه‌ای به این معنی که به صورت زنجیروار در سنگرهای جهاد فرهنگی کار کنیم، سنگرهای زیادی در کشور از جمع‌های انقلابی برای فعالیت وجود دارد اما باید این سنگرها تبدیل به جبهه‌ای مشترک برای فعالیت شود.

جلیلی در پایان سخنان خود اذعان کرد: یکی از مشکلاتی که در کار تشکیلاتی وجود دارد شناسایی دشمنان ولی فراموشی دوستان است؛ در کار تشکیلاتی انقلابی باید ظرفیت‌های موجود را بشناسیم و به آن بها دهیم، یکی از ظرفیت‌های موجود هنر است که هنرمندان انقلابی زیادی در جامعه وجود دارند اما از این ظرفیت‌ها استفاده مؤثری نمی‌شود.


واحد روابط عمومی 
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

نظرات
برگزیده ها
    آخرین اخبار بیشترین بازدید